Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18
Multifunctional PV/Thermal/Daylighting Roof Panels for Atrium Buildings and Large Green Houses

Article Category

Article available in the following languages:

Promyk słońca dla zielonej energii

Około 20% całkowitego zużycia energii w UE związane jest z budynkami handlowymi i biurowymi. Nowe panele do zadaszenia atriów, wykorzystujące promienie słoneczne do wytwarzania elektryczności i regulacji temperatury, cieszą się coraz większym powodzeniem na rynku.

Kolejne 30% energii zużywają domy i szkoły, co oznacza, że w sumie budynki odpowiadają za około połowę całkowitego zużycia energii. Zwiększenie efektywności energetycznej budynków powinno znacząco zmniejszyć emisje dwutlenku węgla, kojarzone z globalną zmianą klimatu, a także przyczynić się do istotnego obniżenia kosztów. Nowym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być panele dachowe opracowane w ramach finansowanego przez UE projektu "Multifunctional PV/thermal/daylighting roof panels for atrium buildings and large green houses" (PV/T/D). Panele te umożliwiają wykorzystywanie energii słonecznej do produkcji elektryczności, a także regulację temperatury przy pomocy hybrydowego systemu fotowoltaiczno-cieplnego (PV/T). Systemy PV/T przekształcają promieniowanie słoneczne w energię cieplną i elektryczną. Stworzona w projekcie technologia wykorzystuje panel zawierający złożone koncentratory paraboliczne. Skupia on energię słoneczną, której znaczną część wykorzystuje do wytwarzania elektryczności, a resztę transmituje, zapewniając oświetlenie naturalne. Wymiennik ciepła z płyty perforowanej odprowadza ciepło z modułu PV i ogranicza przenikanie go do atrium, minimalizując skutki letnich upałów. Symulacje i modelowanie pomogły w optymalizacji konfiguracji pod względem, temperatury, przepływu ciepła i przepływu powietrza. Następnie zbudowano i przetestowano mały prototyp przeznaczony do eksperymentów wewnątrz i na zewnątrz budynków. Oprócz analiz ekonomicznych i środowiskowych uczeni dokonali identyfikacji warunków, w których system będzie najskuteczniejszy. Atria znajdują się w wielu budynkach użytkowych, takich jak biura czy hotele. Wyniki omawianych prac są doskonałym przykładem działania technologii PV/T/D. Nic więc dziwnego, że cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem ze strony potencjalnych nabywców. Zdobycie przewagi w tej dziedzinie na rynkach światowych przyczyni się do poprawy kondycji unijnego przemysłu oraz całej gospodarki.

Słowa kluczowe

Energia, budynki, panel dachowy, atrium, słoneczne, fotowoltaiczne, termalne, koncentrator paraboliczny, symulacja, modelowanie, prototyp

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania