European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

"BioEnergy, Soil and Climate Change: factors and mechanisms on C storage and N2O emissions after bioenergy by-products application in soil"

Article Category

Article available in the following languages:

Wpływ produktów ubocznych produkcji bioenergii na glebę

Materiał biologiczny uzyskiwany od organizmów żywych, zwykle nazywany biomasą, to najbardziej powszechne źródło energii odnawialnej. W ramach finansowanej przez UE inicjatywy zbadano wpływ produktów ubocznych z tego źródła bioenergii na środowisko gleby.

Energia icon Energia

Zwiększona produkcja energii z biomasy może prowadzić do wyższych poziomów produktów ubocznych tego procesu w glebie. Jednak nie jest jeszcze jasne, jak owe produkty uboczne wpłyną na procesy mikrobiologiczne w glebie, łącznie z produkcją gazów cieplarnianych. W związku z tym szczególną uwagę należy poświęcić zmianom w bilansie węglowym gleby i zmianom emisji tlenku diazotu (N2O) z gleby. Projekt BESOS powstał, by zbadać wpływ różnych produktów ubocznych paliw bioenergetycznych na cykle biogeochemiczne. Inicjatywa skupiała się na pozostałościach po dwóch formach produkcji bioenergii: fermentacji beztlenowej i pyrolizy. W fermentacji beztlenowej rozkład materiału organicznego następuje przy użyciu mikroorganizmów bez obecności tlenu, w efekcie czego powstaje biogaz i stały produkt uboczny nazywany masą pofermentacyjną. W pyrolizie rozkład biomasy odbywa się w wysokich temperaturach, powodując powstanie biooleju, mieszaniny gazu i stałego produktu ubocznego — węgla drzewnego. Biowęgiel to forma węgla drzewnego będącego dodatkiem do gleby. W projekcie BESOS dodano ten materiał do 15 rodzajów gleby rolnej o różnym pH i teksturze, w różnych rejonach Brazylii, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych. Po dodaniu do gleby biowęgla, naukowcy zaobserwowali trwały i znaczny spadek emisji N2O. Mineralizacja węgla i azotu w glebie została zbadano zarówno w warunkach terenowych, jak i laboratoryjnych przy użyciu izotopów znakujących azotu 15 i węgla 13. Naukowcy zmierzyli także poziomy N2O. Wyniki tych eksperymentów porównano z różnymi właściwościami produktów ubocznych produkcji bioenergii. Pokazały, że biowęgiel pomaga w ostatnim etapie denitryfikacji, na którym N2O jest transformowany w gaz azotowy. Biowęgiel obniżał zawartość N2O w glebie o średnio 54%. Wyniki projektu BESOS pozwolą lepiej zrozumieć wpływ produktów ubocznych bioenergii na cykle węgla i azotu. Może to mieć ważny wpływ na kalkulacje analizy cyklu życia dla różnych form bioenergii. Ponadto dane te mogą okazać się pomocne w podejmowaniu decyzji w zakresie polityki w związku ze stosowaniem biowęgla jako dodatku do gleby oraz jego wpływem na emisje gazów cieplarnianych w sektorze rolnym.

Słowa kluczowe

Bioenergia, produkt uboczny produkcji bioenergii, gleba, biomasa, energia odnawialna, procesy mikrobiologiczne, gazy cieplarniane, równowaga węglowa, tlenek diazotu, paliwo bioenergetyczne, cykl biogeochemiczny, fermentacja beztlenowa, pyroliza, materiał

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania