European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Contribution of neurogliaform cells to signal flow in the barrel cortex during whisking behaviour

Article Category

Article available in the following languages:

Rola komórek neuroglejowych

Komórki neuroglejowe (NGFC) to interneurony obecne w ośrodkowym układzie nerwowym, które działają niczym łączniki między innymi neuronami. W ramach finansowanego przez UE projektu zbadano ich rolę w korze nowej myszy.

Zdrowie icon Zdrowie

W mózgach ssaków kora nowa odpowiada za polecenia ruchowe, percepcję czuciową, świadome myślenie i rozumowanie przestrzenne. Pierwotna somatosensoryczna kora baryłkowa gryzoni, takich jak myszy, doskonale nadaje się do badania funkcjonalnej roli neuronów, ze względu na ich kolumnową organizację. Projekt "Contribution of neurogliaform cells to signal flow in the barrel cortex during whisking behaviour" (NEUROGLIAFORM CELLS) powstał, aby zbadać funkcjonalną rolę NGFC w korze baryłkowej myszy o unieruchomionych głowach. Naukowcy podjęli próbę skorelowania wahań w zapisach potencjału błonowego z poruszaniem wibrysami i uginaniem ich. Obecnie nie istnieją linie myszy o specjalnie oznaczonych NGFC. Jednak wcześniejsze badanie obejmujące badania in vitro na wycinkach z mózgu ujawniło, że NGFC działają niczym hamujące neurony GABAergiczne (kwasu g-aminomasłowego), by modulować funkcję korową. W związku z tym naukowcy skupili swoje działania na badaniu neuronów GABAergicznych w mózgu, wykorzystując mikroskop dwufotonowy. W czasie realizacji projektu wystąpiła kilka trudności technicznych, począwszy od wyboru optymalnej linii myszy transgenicznej do badania. Intensywne szkolenie wymagało wykonania obrazowania in vivo i rejestrów ogólnokomórkowych oznakowanych fluorescencyjnie neuronów. NGFC mają bardzo małe ciała komórkowe, przez co prowadzenie rejestrów ogólnokomórkowych jest trudnym zadaniem. Mimo tego członkowie projektu z powodzeniem zarejestrowali sygnały neuronalne u wybranych myszy transgenicznych pod znieczuleniem ogólnym. Rejestry na obudzonych myszach okazały się trudne ze względu na trudności techniczne z dokładnym wprowadzeniem elektrody. Po kilku próbach naukowcom udało się uzyskać rejestr ogółnokomórkowy z neuronów GABAergicznych. Skorelowanie zachowania z wahaniami potencjału błonowego NGFC nie było możliwe, ponieważ anatomiczna identyfikacja podtypu neuronalnego nie powiodła się. Mimo że zespołowi projektu nie udało się wyjaśnić funkcji NGFC, naukowcy uczestniczący w projekcie odbyli cenne szkolenie w zakresie technik in vivo. To pomoże im w dalszym rozwoju kariery i realizacji nowatorskich badań w dziedzinie neurobiologii.

Słowa kluczowe

Komórka neuroglejowa, interneuron, kora nowa, myszy, kora baryłkowa, używanie wibrysów, potencjał błonowy, włos czuciowy, neurony GABAergiczne, obrazowanie in vivo, rejestrowanie ogólnokomórkowe, elektroda

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania