European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Common building blocks for ITS test beds and field operational tests

Article Category

Article available in the following languages:

Inteligentne rozwiązania dla transportu drogowego

Nowe technologie, dzięki którym pojazdy drogowe mogą komunikować się między sobą oraz ze swoim środowiskiem, dają nadzieję na poprawę bezpieczeństwa i ograniczenie natężenia ruchu.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Inteligentne systemy transportu (ITS), wspierające komunikację między pojazdami w czasie rzeczywistym, powinny zmniejszyć korki na drogach i podnieść bezpieczeństwo użytkowników dróg. Technologia ta, korzystająca z sieci komórkowych, systemów radiowych i bezprzewodowych rozwiązań krótkodystansowych, została już opracowana i jest gotowa do szeroko zakrojonych testów w laboratoriach i na drogach. W związku z tym wymagane są testy w warunkach operacyjnych (FOT) z udziałem dużej liczby pojazdów i kierowców, aby zainicjować debatę, kontynuować inwestycje i uregulować kwestie ochrony prywatności odnośnie identyfikacji pojazdów. Celem finansowanego ze środków UE projektu "Common building blocks for ITS test beds and field operational tests" (ITS TEST BEDS) było wprowadzenie FOT w Europie dla upowszechnienia tej technologii. Uczestnicy projektu starają się zagwarantować interoperacyjność systemów w różnych państwach UE tak, aby pojazdy współdziałały w taki sam sposób na całym kontynencie. W związku z tym zaangażowano w to przedsięwzięcie krajowe ośrodki badawcze. W kwestii szczegółów zespół projektu zaprojektował infrastrukturę stanowisk testowych dla ITS i zbudował prototyp na bazie istniejących badań europejskich i wyników interaktywnych warsztatów. Po zdefiniowaniu stanowisk testowych, zespół skonsolidował wyniki w ramach spółki non-profit o nazwie Telematics Incubator, aby ułatwić demonstrowanie wykonalności koncepcji. Następnie w ramach projektu przeprowadzono testy i zapewniono małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) dostęp do wyników projektu poprzez specjalnie utworzony portal internetowy. Wyniki testów i zagadnienia opublikowane w Internecie obejmują systemy ostrzegania o zagrożeniach, udoskonalenie w dziedzinie przetwarzania sygnałów, pomiary czasowe, rozwój oprogramowania i udoskonalania sprzętu. Mówiąc krótko, nowa infrastruktura pomogła w przygotowaniu różnych europejskich interesariuszy na przeniesienie ITS na kolejny poziom. Postępy poczynione w projekcie pomogły w ujednoliceniu interfejsów w całym systemie, wspierając MŚP w penetracji tego nowego rynku. Wszystkie zainteresowane strony, od centrów usługowych otrzymujących istotne dane, po operatorów sieci komórkowych, mogą odnieść korzyści z ujednoliconych prac w tym obszarze oraz publikacji wyników. Chociaż wdrożenie usług ITS zajmie kilka lat, wymagana infrastruktura jest już gotowa, by przenieść transport drogowy na wyższy poziom, ułatwiając jej licencjonowanie i wykorzystywanie. Oczekuje się, że ta zaawansowana technologia przyniesie poprawę bezpieczeństwa drogowego, usprawnienie zarządzania ruchem i czystsze środowisko.

Słowa kluczowe

Transport, pojazdy, ruch, inteligentne systemy, komunikacja w czasie rzeczywistym, sieć komórkowa, system radiowy, bezprzewodowe rozwiązanie krótkodystansowe, testy eksploatacyjne, stanowisko testowe, interoperacyjność, bezpieczeństwo, zarządzanie ruchem

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania