European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

The effects of invasive fish on native species

Article Category

Article available in the following languages:

Rola inwazyjnych gatunków ryb

Gatunki inwazyjne stanowią poważne zagrożenia dla ochrony bioróżnorodności i funkcji ekosystemów. Dlatego też zrozumienie ich roli oraz czynników abiotycznych mogących wpływać na ich rozprzestrzenianie się jest niezwykle ważne.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Jednym z najbardziej inwazyjnych gatunków na świecie jest gambuzja kropkowana (Gambusia holbrooki), o której wiadomo, że wypiera rodzime gatunki ryb i płazów. Gambuzje zostały pierwotnie wprowadzone w latach 20. XX w. na południu Europy w celu kontrolowania populacji komarów. W projekcie "The effects of invasive fish on native species" (INVASIVE FISH) badano interakcje między gambuzjami a rodzimym gatunkiem iberyjskim, karpieńczykiem hiszpańskim (Aphanus iberus). W szczególności badano czynniki wpływające na te interakcje oraz szersze skutki ekologiczne. Informacje te mogą zostać wykorzystane przez specjalistów ochrony przyrody do wskazania, które osobniki gatunku inwazyjnego powinny zostać włączone do programów zarządzania i ochrony. Mogą również posłużyć do ustalenia, które osobniki gatunku endemicznego najpilniej wymagają ochrony. Wyniki badań poszerzają też wiedzę, z jakiej mogą korzystać zarządcy i prawodawcy zajmujący się skutkami i możliwościami wystąpienia zmian środowiskowych. Uczestnicy projektu INVASIVE FISH wykazali, że zachowanie się gatunków inwazyjnych związane jest z narażeniem na arszenik, a glony morskie, o których wcześniej myślano, że ograniczają szkodliwe działanie arszeniku, pochłaniając tę toksyczną substancję, mogą w rzeczywistości powodować dodatkowe nasilenie problemu. Na eutrofizację, polegającą na wzbogacaniu zbiorników wodnych w związki biofilne, może wpływać zwiększona ilość amoniaku pochodzącego z metabolizmu ryb. Multidyscyplinarne, obejmujące różne grupy taksonomiczne badanie ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia roli toksyczności arszeniku oraz różnego potencjału eutrofizacji przez rodzime i inwazyjne gatunki ryb, a możliwości oddziaływań chemicznych mogą również być istotne. Projekt INVASIVE pomoże wyjaśnić szerszy wpływ gatunków inwazyjnych, takich jak gambuzja, na środowisko. Dane uzyskane dzięki inicjatywie pomogą naukowcom i prawodawcom w tworzeniu skutecznych strategii ochrony.

Słowa kluczowe

Gatunki inwazyjne, ekosystem, bioróżnorodność, gambuzja kropkowana, Gambusia holbrooki, gatunki ryb, ryba inwazyjna, gatunek rodzimy, karpieńczyk hiszpański, programy ochrony, arszenik, eutrofizacja, amoniak w wodzie

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania