Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

SmartNets – The Transformation from Collaborative Knowledge Exploration Networks into Cross Sectoral and Service Oriented Integrated Value Systems

Article Category

Article available in the following languages:

Dodawanie wartości do produktów i usług

Mądre korzystanie ze wspólnej wiedzy na wszystkich etapach planowania i produkcji może zwiększyć produktywność i konkurencyjność przemysłu.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

W dzisiejszych skomplikowanych gałęziach przemysłu wprowadzanie nowych, związanych z silnie opartymi na wiedzy produktami i usługami procesów, które wprowadzają wartość dodaną i zwiększają konkurencyjność, wymaga bliskiej współpracy partnerów przemysłowych. Interoperacyjność zarówno funkcjonalna, jak i techniczna, a także gruntowna wiedza i doświadczenie są ważne na każdym etapie cyklu życia produktu lub usługi. Celem finansowanego ze środków UE projektu SMARTNETS było zmierzenie się z tym wyzwaniem. W projekcie podjęto pracę nad innowacyjnym modelem przemysłowym współpracy między małymi i średnimi przedsiębiorstwami (MŚP) w całym cyklu życia produktu i sieci, koncentrując się na odejściu od współpracy rozwojowej i przejściu do sieci produkcyjnych. Upraszczając, chodzi o łączenie kompetencji i zasobów przez MŚP w celu efektywnego pokonywania takich przeszkód, jak wyszukiwanie nowych rynków, wykorzystywanie nowych materiałów lub stosowanie nowych technologii. Projekt SMARTNETS pozwolił zaprojektować narzędzia i metody wspierania sieci w miarę ich rozwoju przez całą drogę, aż do końcowej produkcji i marketingu. Podejście to znajduje oparcie w koncepcji inteligentnych organizacji obejmujących elastyczne zespoły wirtualne, dynamiczne procesy, zaawansowane technologie komunikacyjne, połączone kompetencje oraz efekt synergii w rozwijaniu produktów. Reasumując, celem prac w projekcie było wsparcie trzech kluczowych filarów: cyklu życia produktu, koordynacji sieci oraz świadomej transformacji od rozwoju do produkcji. Efektem projektu okazał się być szereg cennych wyników dodatkowych w formie procesów, metod i wytycznych wspierających MŚP w sektorze przemysłowym. Wyniki te zostały opublikowane w internecie i były rozpowszechniane w ramach organizowanych wydarzeń oraz w formie różnych publikacji. Objęły one zestaw pięciu konkretnych wyników w różnych sektorach, takich jak tekstylia i akcesoria motocyklowe, a także narzędzia do wdrażania rozwiązań SMARTNET. Jeśli MŚP wykorzystają wypracowane narzędzia i metody, zyskają możliwość wytwarzania doskonałych produktów i usług, które zwiększą wzrost, przyczynią się do rozwoju gospodarki opartej na wiedzy i wzmocnią konkurencyjność Europy.

Słowa kluczowe

Produkty i usługi, wartość dodana, MŚP, małe i średnie przedsiębiorstwa, cykl życia produktu

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania