Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

HUNTER-GATHERER TOOLKITS AND TASKS: DETECTING MICROWEAR TRACES AND RESIDUES ON NORTHWESTERN EUROPEAN MESOLITHIC ARTEFACTS

Article Category

Article available in the following languages:

Mikroskopijne dowody na istnienie mezolitycznych narzędzi

Przeprowadzony niedawno projekt finansowany przez UE pomógł nam lepiej zrozumieć praktyki rzemieślnicze i pochówkowe ludów zbieracko-łowieckich w mezolitycznej Europie.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Europejskie tereny podmokłe to bogate źródło artefaktów z tego okresu. Pomimo powszechnie przyjętych założeń o rybołówstwie i innej działalności gospodarczej na tych obszarach, niewiele wiadomo o zadaniach i praktykach, które istotnie miały tam miejsce. Finansowany przez UE projekt TRACE miał na celu zbadanie mikroskopijnych śladów zużycia (mikrozużycia) oraz osadów na narzędziach znalezionych na mezolitycznych terenach podmokłych dzisiejszej Irlandii. Badaczy szczególnie interesowały działania, które nie zostały odnotowane w świadectwach archeologicznych, takie jak rzemieślnictwo. Analizie poddano narzędzia krzemienne, rogowe i organiczne datowane na (kalibrowane) lata 7530–4000 p.n.e. a następnie porównano je z narzędziami holenderskimi i angielskimi z obszarów niepodmokłych. Badacze odkryli, że narzędzia wykorzystywane do przetwórstwa ryb i obróbki roślin były łatwe do zidentyfikowania spośród grupy archeologicznych artefaktów. Zidentyfikowali przede wszystkim specyficzny rodzaj osadu roślinnego kojarzony z określonymi ramami czasowymi. Osad ten raptownie znika z rejestru w czasie rozpoczęcia produkcji uprawy zbóż, co sugeruje, że jest związany z technologią produkcji żywności. Wraz z występowaniem tego osadu na narzędziach w licznych obszarach podmokłych, wydaje się prawdopodobne, że jest on związany z produkcją koszy rybackich. Badania przeprowadzone przez zespół TRACE pokazały, że analiza mikrozużycia i osadów może rzucić światło na kulturę i praktyki mezolitycznego człowieka. Odkrycie to może mieć szeroki wpływ na badania archeologiczne nad życiem wczesnych ludzi.

Słowa kluczowe

Mezolityczny, ludy zbieracko-łowieckie, tereny podmokłe, mikrozużycie, osad

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania