European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

City-Hub

Article Category

Article available in the following languages:

Zrównoważone i efektywne punkty przesiadkowe w transporcie miejskim

Osoby dojeżdżające do pracy mogą przesiadać się z jednego środka transportu publicznego na drugi w punktach przesiadkowych. Celem pewnej unijnej inicjatywy było uczynienie takich miejskich punktów bardziej wydajnymi i zrównoważonymi, jako węzłów transportu publicznego i elementów przestrzeni miejskiej, aby odpowiedzieć na potrzeby Europejczyków w zakresie mobilności.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

W optymalnych warunkach, sieci transportu miejskiego umożliwiają płynne korzystanie z różnych środków transportu. Wiele współczesnych punktów przesiadkowych jest jednak niedostatecznie zoptymalizowanych, przez co nie odpowiada potrzebom i wymaganiom dojeżdżających, szczególnie kobiet, osób starszych i osób niepełnosprawnych. Aby usprawnić przesiadki i korzystanie z transportu publicznego, w ramach projektu CITY-HUB (City-Hub), finansowanego ze środków UE, stworzono rozwiązania umożliwiające wdrażanie, zarządzanie i obsługę miejskich punktów przesiadkowych. W projekcie zastosowano dynamiczne podejścia, aby zidentyfikować najważniejszych aktorów i czynniki dla wydajnych punktów przesiadkowych. W pracach wykorzystano wiedzę blisko 100 interesariuszy, wywiady z praktykami, badania ankietowe przeprowadzone wśród użytkowników oraz dane zgromadzone w 27 wybranych studiach przypadków w całej Europie. Szczególny nacisk położono na opracowanie zintegrowanego modelu, uwzględniającego wszystkie aspekty miejskiego punktu przesiadkowego oraz potrzeby użytkowników transportu. Zaproponowano nowe narzędzia i przygotowano wytyczne, pomagające interesariuszom w udoskonalaniu miejskich punktów przesiadkowych. Model ten uwzględnia najważniejsze kwestie w cyklu życia, dotyczące zarządzania, obsługi i użytkowników, w zakresie różnych typologii punktów przesiadkowych. Dzięki opracowanym wytycznym i zaleceniom, projekt CITY-HUB przyczynił się do tworzenia bardziej inteligentnych, czystszych, bezpieczniejszych i zintegrowanych miejskich punktów przesiadkowych. Najważniejsze rezultaty projektu City-HUB opisano w książce pt. "City-HUBs: Sustainable and Efficient Interchanges", która ma umożliwić dotarcie do szerszego grona odbiorców.

Słowa kluczowe

Systemy transportu publicznego, punkty przesiadkowe transportu miejskiego, środki transportu, płynna mobilność, model biznesowy, przesiadki

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania