European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

DEVELOPMENT OF FLEXIBLE, SUSTAINABLE AND AUTOMATED PLATFORM FOR HIGH ACCURACY MANUFACTURING OPERATIONS IN MEDIUM AND LARGE COMPLEX COMPONENTS USING SPHERICAL ROBOT AND LASER TRACKER ON OVERHEAD CRANE

Article Category

Article available in the following languages:

Produkcja dużych części z wysoką dokładnością

Produkcja stanowi ważną część gospodarki UE. Nowa elastyczna platforma przeznaczona dla robotyki/mechatroniki ma na celu zrewolucjonizowanie wysokoprecyzyjnej produkcji dużych części i wspieranie produkcji europejskiej.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Zintensyfikowanie wysokoprecyzyjnej produkcji dużych części (tj. o długości powyżej 10 m) może być oczekiwanym pozytywnym bodźcem dla produkcji europejskiej. Finansowany przez UE projekt MEGAROB (Development of flexible, sustainable and automated platform for high accuracy manufacturing operations in medium and large complex components using spherical robot and laser tracker on overhead crane) miał na celu sprostanie głównym wyzwaniom związanym z produkcją i serwisowaniem takich dużych części. W ogólnym ujęciu brak dokładności pozycjonowania zwiększający się wraz ze wzrostem rozmiaru maszyny prowadzi do istotnej różnicy w precyzji pomiędzy małymi i dużymi częściami. Z związku z tym w ramach projektu MEGAROB zaprojektowano automatyczny system służący do produkcji części o wąskiej tolerancji. Narzędzie do demonstracji działa, wykorzystując rozwiązania robotyki, i wykonuje wysokoprecyzyjną produkcję dużych części mających zastosowanie w różnych sektorach przemysłu. Są to między innymi energetyka wiatrowa oraz budownictwo lądowe, a także aeronautyka, przemysł kolejowy i stoczniowy. Prototypowy wysokoprecyzyjny system robotyczny został zainstalowany na suwnicy i monitorowany przy użyciu systemu śledzenia laserowego i sterowany przy użyciu zaawansowanego układu i odpowiedniego oprogramowania. Ta struktura obejmuje bardzo duży obszar roboczy i umożliwia elementom robotycznym działanie w dużej przestrzeni roboczej. Obszar roboczy jest podzielony na oddzielne sześciany trójwymiarowe. Projekt MEGAROB uwzględnia różne procesy produkcyjne, takie jak frezowanie, wiercenie, gratowanie, szlifowanie, polerowanie, nitowanie, śrubowanie, spawanie, powlekanie i malowanie. W przyszłości można go zastosować w produkcji przyrostowej lub hybrydowej. Wielofunkcyjność systemu eliminuję potrzebę inwestowania w wolnostojące maszyny, które zazwyczaj wykonują sekwencję produkcji krok po kroku. Prototyp o rozmiarze 20 m x 6 m x 5 m z robotem przemysłowym i żurawiem był testowany w produkcji kompozytowych belek oraz płatów wiatraka. Osiągnął on dokładność +/-0,3 mm na częściach o długości 10–12 m. Wyniki były rozpowszechniane za pośrednictwem witryny internetowej projektu oraz filmu w serwisie YouTube, a także poprzez media i warsztaty. Dokładność dużych maszyn zależy od ich projektu mechanicznego. Będąca w przygotowaniu elastyczna, wieloprocesowa maszyna do produkcji ma ograniczyć inwestycje europejskich fabryk w maszyny produkcyjne oraz czas produkcji i serwisowania. Mając to na uwadze, partnerzy projektu podjęli decyzję o wykorzystaniu wyników tego projektu i podjęli ambitny plan osiągnięcia tego celu.

Słowa kluczowe

Produkcja, mechatronika, robotyka, MEGAROB, robot przemysłowy

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania