Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-28

Identification of vernalization-related genes in Easter Lily <br/>bulbs for molecular markers production, vernalization control and improved flower production

Article Category

Article available in the following languages:

Wpływ niskiej temperatury na kwitnienie lilii

Badacze izraelscy i holenderscy po raz pierwszy opisali szczegółowo dynamikę ekspresji genów w ramach badań nad podłożem genetycznym wernalizacji, czyli wystawienia na działanie zimna, niezbędnego do indukcji kwitnienia cebulek kwiatów.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Lilie to rośliny o dużej wartości gospodarczej, które do kwitnienia potrzebują długiego okresu wystawienia na działanie zimna. Zrozumienie dokładnych procesów kontroli genetycznej wernalizacji w cebulkach lilii byłoby zatem pomocne dla komercyjnych hodowców tych kwiatów. Podczas finansowanego przez UE projektu LILY VERNALIZATION (Identification of vernalization-related genes in Easter lily bulbs for molecular markers production, vernalization control and improved flower production) zidentyfikowano zmiany genetyczne zachodzące podczas wernalizacji lilii. Uzyskanie większej wiedzy na temat regulacji genetycznej wernalizacji umożliwi hodowcom lilii kontrolowanie momentu kwitnienia cebulek. Cebulki lilii długokwiatowej (Lilium longiflorum) przechowywano w temperaturze 4 °C przez okresy od 0 do 9 tygodni. Następnie analizowano odpowiedź genów lilii na zmienną długość narażenia na zimno. Zidentyfikowano ponad 15 000 genów, których ekspresja nasilała się lub zmniejszała podczas wernalizacji. Geny te zaklasyfikowano ogólnie do wzmacniaczy lub inhibitorów kwitnienia. Aby potwierdzić ich rolę biologiczną, badacze dokonali ekspresji wybranych genów w lilii i w Arabidopsis, roślinie niewytwarzającej cebulek. Wykazano, że geny o zwiększonej ekspresji pod wpływem narażenia na zimno, indukują wczesne kwitnienie u obu roślin, co sugeruje istnienie tego samego mechanizmu kwitnienia u całkiem różnych gatunków. Ustalenie związku genów reagujących na zimno z kwitnieniem może przyczynić się do odkrycia biomarkerów do określenia optymalnego narażenia na zimno wymaganego do kwitnienia cebulek lilii. Dzięki temu hodowcy będą mogli ustalać czas kwitnienia cebulek i innych roślin ozdobnych, co zrewolucjonizuje branżę produkcji kwiatów.

Słowa kluczowe

Niskie temperatury, lilia, kwitnienie lilii, wernalizacja, LILY VERNALIZATION, produkcja kwiatów

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania