Skip to main content
European Commission logo print header

Multidimensional Impact of the Low-carbon European Strategy on Energy Security, and Socio-Economic Dimension up to 2050 perspective

Article Category

Article available in the following languages:

Przyszłość energetyczna Europy

Zespół badaczy z EU pracował nad rozwiązaniem wewnątrzeuropejskiego konfliktu dotyczącego polityki energetycznej i bezpieczeństwa. Zespół opracował metody łagodnej tranzycji Europy do społeczeństwa o niskim zużyciu węgla.

Energia icon Energia

Problemy energetyczne nie są wystarczająco podkreślane w polityce każdego z państw UE. Są nadal w dużej mierze uwarunkowane wzajemnie przeciwstawną polityką narodową. Ponadto dyskurs praktycznie nie uwzględnia zależności i sprzeczności między zmianami klimatu a bezpieczeństwem energetycznym. Podczas finansowanego przez UE projektu MILESECURE-2050 (Multidimensional impact of the low-carbon European strategy on energy security, and socio-economic dimension up to 2050 perspective) zaproponowano rozwiązania tych problemów. Konsorcjum określiło sposoby uzyskania bezpieczeństwa energetycznego i obniżenia użycia węgla przy jednoczesnym uwzględnieniu dobrostanu obywateli UE. W projekcie poruszono problem bierności politycznej i behawioralnej wobec kwestii energetycznej w Europie. Celem działań było złagodzenie ryzyka luki energetycznej w najbliższych latach. Konsorcjum badało współczesne linie polityki, trendy i scenariusze w skali krajowej i ogólnoświatowej. Analiza trendów objęła wskaźniki wzrostu gospodarczego. Badacze oceniali też oczekiwany wpływ transformacji energetycznej na poziomie lokalnym. Inne prace objęły identyfikację możliwości i czynników, w tym aspektów społecznych, wpływających na transformację energetyczną. Zespół opracował i przetestował modele zależności między transformacją i zachowaniami społecznymi/indywidualnymi. Modele dotyczyły kwestii zarządzania. Z użyciem tych modeli badacze zasugerowali też spójny schemat poprawy zarządzania w trakcie oczekiwanej transformacji. Konsorcjum przekazało wyniki badania politykom i innym interesariuszom. Działania informacyjne dotyczyły procesu transformacji do społeczeństwa o niskim zużyciu węgla i rozwiązywania problemów z tym związanych, w szczególności dotyczących bezpieczeństwa energetycznego. Działania te obejmowały publikowanie biuletynu elektronicznego i raportów politycznych. Prace zaowocowały też szeregiem publikacji w czasopismach naukowych i wystąpień na konferencjach, jak również książką wydaną w 2016 roku przez Elsevier. W projekcie MILESECURE-2050 badano tranzycję do społeczeństwa o niskim zużyciu węgla i jej wpływ na Europę. W związku z powyższym Europa będzie w stanie lepiej rozwiązać problemy związane ze zmianami klimatu przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego.

Słowa kluczowe

Energia, MILESECURE-2050, Europa, polityka, rozwiązania, bezpieczeństwo

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania