Skip to main content
European Commission logo print header

Development and demonstration of energy efficient system for accelerated curing during repair and refurbishment of concrete structures

Article Category

Article available in the following languages:

Energooszczędna technologia zoptymalizowanych napraw w budownictwie

Ponad połowę wydatków w unijnym sektorze budowlanym stanowią koszty naprawy istniejących konstrukcji, najczęściej wykonanych ze zbrojonego betonu. W ramach inicjatywy UE wprowadzono system przyspieszonego dojrzewania betonu, zużywający znacznie mniej energii.

Energia icon Energia

Skuteczność napraw konstrukcji betonowych ma obecnie nieakceptowalnie niski poziom, a około 75% właścicieli jest niezadowolonych z wyników prac po 10 latach od ich wykonania. W związku z tym celem finansowanego przez UE projektu MCURE (Development and demonstration of energy efficient system for accelerated curing during repair and refurbishment of concrete structures) było opracowanie nowego, energooszczędnego systemu przyspieszonego dojrzewania betonu do użytku podczas prac naprawczych. Będzie go można stosować w każdych warunkach środowiskowych, w tym podczas ostrych zim. Uczestnicy tej inicjatywy zaprojektowali, zbudowali i zintegrowali prototyp systemu dojrzewania betonu, który obejmuje mechanizm optymalnego sprzęgania energii, system napędowy do reperacji materiału i czujnik wilgoci. Przeprowadzili wstępne analizy laboratoryjne i określili optymalne parametry procesu. Te wstępne wyniki potwierdzono w testach terenowych prototypu. Testy terenowe prowadzono z wykorzystaniem czterech materiałów dostępnych w handlu i powszechnie używanego typu cementu. Jego dojrzewanie przeprowadzano z zastosowaniem komponentów mechanicznych, elektrycznych, automatycznych i mikrofalowych systemu. Wyniki wskazują, że dojrzewanie materiałów stosowanych w naprawie pod wpływem mikrofal i w temperaturze pokojowej nie wpływa negatywnie na siłę wiązania materiału naprawczego i jego granicy z podłożem. W większości przypadków siła wiązania materiału naprawczego dojrzewającego pod wpływem mikrofal była nawet nieznacznie większa. Wyniki projektu MCURE pozwolą nie tylko poprawić skuteczność napraw, zmniejszyć zużycie energii oraz koszty inwestycji i konserwacji, lecz również zwiększyć produktywność i konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się naprawami.

Słowa kluczowe

Budownictwo, beton, naprawa konstrukcji z betonu, MCURE, dojrzewanie betonu

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania