Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18
Not only Whom you Know but also How you Know them Matters:<br/>How the Structure of Social Networks affects Racial Prejudice

Article Category

Article available in the following languages:

Sieci społeczne i uprzedzenia rasowe

W ramach zakończonego niedawno unijnego projektu analizowano wpływ struktury sieci społecznej danej osoby na jej uprzedzenia rasowe, wnosząc wkład w badania nad kontaktem między grupami oraz uprzedzeniami rasowymi.

W projekcie NETWORKS & PREJUDICE (Not only whom you know but also how you know them matters: how the structure of social networks affects racial prejudice) zastosowano najnowsze techniki z zakresu socjologicznej analizy sieci do badania kontaktów i uprzedzeń między grupami. Szczególny nacisk położono na różnorodność kulturową jako konsekwencję migracji oraz jej relacje z dyskryminacją pod względem uprzedzeń etnicznych. Dokładniej mówiąc, uczestnicy projektu badali, w jaki sposób cechy strukturalne sieci wpływają na uprzedzenia, przyglądając się także kształtowaniu przez sieci zależności przyczynowo-skutkowych między kontaktem a uprzedzeniem. Rozważano również, czy wpływ pośredniego kontaktu z ludźmi z innych grup etnicznych lub rasowych na uprzedzenie zależy od struktury sieci społecznej, w której dochodzi do kontaktu. Aby zrealizować te zamierzenia, zespół wykorzystał oparte na wielu cechach i metodach modele równań strukturalnych, dowodząc, że najlepsze narzędzia do pomiaru uprzedzeń rasowych powinny uwzględniać kilka różnych wskaźników. Następnie przeanalizowano dane sieci typu "ego-centred" i ustalono, że struktura sieci społecznej, w której zachodzi kontakt między grupami, nie zmienia wpływu kontaktu na uprzedzenia. Ponadto opracowano i zastosowano złożone stochastyczne modele oparte na aktorach, do analizy wzdłużnej sieci społecznych. Wyniki sugerują, że uprzedzone osoby mają rzadsze kontakty z członkami innych grup, ponieważ struktura sieci daje mniej możliwości, a nie ze względu na ich negatywne postawy. Opracowano także nowe narzędzie komputerowe do pomiaru sieci typu "ego-centred" w internetowych badaniach ankietowych. Następnie przygotowano udoskonaloną metodę pomiaru uprzedzeń, która okazała się popularna i łatwiejsza w obsłudze dla użytkowników, a także cechuje się lepszą jakością gromadzonych danych. Nowe narzędzie pokazało, że potencjał pośredniego lub wydłużonego kontaktu w zakresie ograniczania uprzedzeń mógł być przeszacowany we wcześniejszych badaniach nieuwzględniających struktury sieci. Może to oznaczać zmianę kierunku badań dotyczących kontaktów między grupami, a nawet zmianę dotychczasowych interpretacji tego zagadnienia. Rezultaty projektu prezentowano na konferencjach oraz w artykułach i na łamach prestiżowych czasopism.

Słowa kluczowe

Sieci społeczne, NETWORKS & PREJUDICE, uprzedzenia rasowe, różnorodność kulturowa, migracja, dyskryminacja

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania