European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-28

Tyre Recycling Pyrolysis for producing oil with less than 0.2% sulphur content, low cost <br/>sulphur impregnated carbon for reducing mercury air emissions, with simultaneous elemental

Article Category

Article available in the following languages:

Recykling opon dzięki pirolizie mikrofalowej

Wspierani z funduszy unijnych badacze opracowali całościowy proces utylizacji zużytych opon samochodowych, oparty nie na recyklingu, a na rozkładaniu ich na wartościowe elementy, które mogą być wykorzystywane w produkcji opon.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Wraz ze zwiększającą się liczbą pojazdów rośnie też problem utylizacji zużytych opon. Są one często porzucane lub wywożone na wysypisko śmieci, co stwarza poważne zagrożenie dla środowiska. Jednakże technologia odzyskiwania cennych materiałów ze zużytych opon także się rozwija. W ramach projektu SULFREE (Tyre recycling pyrolysis for producing oil with less than 0.2% sulphur content, low cost sulphur impregnated carbon for reducing mercury air emissions, with simultaneous elemental), finansowanego ze środków UE, naukowcy opracowali kompletny proces umożliwiający przekształcanie granulatu kauczukowego na wartościowe materiały. Proces rozpoczyna się od pirolizy mikrofalowej. Ponieważ nie istniały żadne zakłady mikrofalowej pirolizy zużytych opon, tak więc rozwiązanie to było samo w sobie dużym wyzwaniem. Innowacyjny system mieszania wewnętrznego składający się z dysków i prętów miesza dokładnie granulat kauczukowy w celu uzyskania pełnej pirolizy. Sadza i gorący gaz, produkty pirolizy, charakteryzują się wysoką zawartością siarki. Sadza jest aktywowana przy pomocy pary umożliwiającej zwiększenie jej wartości komercyjnej. Gorąca para jest schładzana, sprężana i wtłaczana pod ciśnieniem do reaktora ze złożem nieruchomym w celu uzyskania oleju o bardzo niskiej zawartości siarki, gazu o bardzo niskiej zawartości siarki oraz siarki. System skraplający, który zamiast pary wytwarza skondensowane oleje o dużej zawartości siarki, pozwala na znaczące zmniejszenie kosztów procesu. Wymiennik płaszczowo-rurowy, w który wyposażony jest skraplacz, ułatwia odzyskiwanie ciepła i pary, umożliwiając spełnienie wymagań energetycznych oraz aktywowanie sadzy. Naukowcy zademonstrowali opłacalność działania takiego systemu. Stopień odzyskiwania był porównywalny do aktualnie stosowanych technologii (wyniósł ponad 90%), z tą istotną różnicą, że produktami są wysokiej wartości olej pirolityczny, impregnowany siarką węgiel aktywny, siarka pierwiastkowa i gazy spalinowe. Technologia SULFREE powinna przynieść ważne korzyści ekonomiczne małym i średnim przedsiębiorstwom z tego sektora, przyczyniając się do zwiększenia ich szans biznesowych i zysków. Umożliwienie recyklingu opon przyczyni się także do zminimalizowania zagrożeń związanych z ich nielegalną utylizacją na wysypiskach.

Słowa kluczowe

Piroliza mikrofalowa, recykling opon, zużyte opony, SULFREE, siarka

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania