Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Probing Europe’s Undiscovered Genome: A Metagenomics Approach to Find Unique Enzymes for the Biofuel and Bioprocessing Industries

Article Category

Article available in the following languages:

Moc drobnoustrojów

Naukowcy próbują okiełznać olbrzymie europejskie zasoby genetyczne niezliczonej ilości drobnoustrojów do celów produkcji energii z odnawialnych źródeł biologicznych.

Energia icon Energia

Popyt na energię nieustannie rośnie, mocno obciążając europejskie zasoby naturalne. Tymczasem świat drobnoustrojów kryje w sobie niewykorzystany potencjał jako źródło nowych enzymów, które można by wykorzystać do produkcji energii. Zespół finansowanego ze środków UE projektu EUROPE'S METAGENOME (Probing Europe's Undiscovered Genome: A Metagenomics Approach to Find Unique Enzymes for the Biofuel and Bioprocessing Industries) obrał za cel odkrycie nowych enzymów drobnoustrojów zdolnych do efektywnej produkcji energii ze źródeł biologicznych. Większość drobnoustrojów żyjących w naszym środowisku pozostaje nieznana i niezdolna do hodowli, dlatego w ramach projektu EUROPE'S METAGENOME naukowcy wyizolowali materiał genetyczny społeczności drobnoustrojów bezpośrednio z próbek wody i gleby. Następnie, przy wykorzystaniu wyrafinowanych analiz genetycznych, rozpoznali drobnoustroje wytwarzające potencjalnie przydatne enzymy w tej mieszaninie genetycznej. W ramach projektu oceniano aktywność trzech enzymów pod kątem ich zdolności do wytwarzania bioenergii z wodoru, olejów roślinnych i biomasy roślinnej. Pod wpływem działania dehydrogenazy dochodzi do utlenienia wodoru i uwolnienia energii, natomiast lipazy przekształcają oleje roślinne w biopaliwo, a celulazy - celulozę roślinną na cukry, z których w wyniku fermentacji powstaje etanol. Następnie w laboratorium naukowcy poprawili żądane działanie tych enzymów, skupiając się w szczególności na ich stabilności w wysokich temperaturach i skrajnie wysokich lub niskich pH. Zespół rozpoczął współpracę z przemysłem przetwórstwa biologicznego, który wykorzysta nowe enzymy do produkcji bioenergii lub bioczujników. Dzięki projektowi EUROPE'S METAGENOME Europa wysunęła się na czoło ośrodków prowadzących prace nad nowymi enzymami, co przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności w tej dziedzinie badań.

Słowa kluczowe

Drobnoustroje, zasoby genetyczne, enzymy, bioenergia, bioprzetwarzanie

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania