Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-28

BioliSME II – Demonstration, validation and preliminary promotion of a commercial prototype speedy system for sampling and detecting Listeria monocytogenes

Article Category

Article available in the following languages:

Szybkie wykrywanie bakterii z grupy Listeria

W 2012 roku, w samej tylko UE miało miejsce 198 zgonów przypisywanych listeriozie – chorobie wywoływanej przez patogen Listeria monocytogenes. Naukowcy korzystający z środków finansowych UE z powodzeniem stworzyli prototypy testu, przeznaczonego do wprowadzenia na rynek, który pozwalałby wykrywać ten drobnoustrój.

Zdrowie icon Zdrowie

Obecnie stosowane systemy pobierania próbek i detekcji cechują się licznymi niedoskonałościami, takimi jak problemy z selekcjonowaniem próbek i długi czas ich przetwarzania. W rezultacie, zakażenie żywności Listerią jest często wykrywane za późno, co prowadzi do konieczności wycofywania partii produktów oraz strat wizerunkowych i finansowych. Podczas wcześniejszego projektu BIOLISME uzyskano dowód na słuszność koncepcji, że wysoce innowacyjne technologie pobierania próbek i detekcji pozwolą szybko i selektywnie wykrywać L. monocytogenes na twardych powierzchniach. W ramach projektu BIOLISME II (BioliSME II – Demonstration, validation and preliminary promotion of a commercial prototype speedy system for sampling and detecting Listeria monocytogenes) korzystano z tego sukcesu i opracowano funkcjonalne prototypy testu, który ma zostać wprowadzony na rynek. Prototyp jest półautomatyczny, ma podzespoły do pobierania próbek i detekcji oraz jest umieszczony na mobilnym wózku. Ten zintegrowany system minimalizuje zapotrzebowanie na specjalistyczny personel i placówki. Uczestnicy projektu prowadzą dalszą optymalizację oznaczeń immunologicznych, opracowanych podczas projektu BIOLISME. Przeprowadzone doświadczenia pozwoliły też dowiedzieć się więcej o przeciwdziałaniu i minimalizowaniu zakażeń powierzchni bakterią L. monocytogenes. Wskaźnik odzysku mikroorganizmów przy użyciu prototypów BIOLISME II jest na imponującym poziomie 90–99%, podczas gdy konwencjonalne metody pozwalały osiągnąć poziom zaledwie 15%. Podzespół detekcji na bazie oznaczenia immunologicznego pozwala wykrywać bardzo niewielkie ilości L. monocytogenes. Ponadto, przetwarzanie próbki trwa mniej niż 2 godziny, w odróżnieniu od konwencjonalnych metod, w których proces ten trwa ponad 24 godziny. Prototypy przekazano szerokiemu gronu odbiorców w przemyśle spożywczym oraz służbom odpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa żywności. Zostały również zaprezentowane podczas badań terenowych, co pozwoliło na dalszą optymalizację przed wprowadzeniem na rynek. Działania popularyzatorskie obejmują prowadzenie strony internetowej projektu i sieci społecznościowych, przygotowywanie publikacji i artykułów prasowych, jak również uczestnictwo w warsztatach i innych wydarzeniach ze świata nauki i techniki. Listerioza jest najczęściej spowodowana konsumpcją skażonej żywności. Dzięki projektowi stworzono podstawy dla bardziej skutecznych procedur zapewniania bezpieczeństwa żywności w całej UE. W projekcie BIOLISME II z powodzeniem stworzono przyjazny dla użytkownika, niedrogi, konkurencyjny i funkcjonalny prototyp oraz wykazano jego przewagę nad istniejącymi metodami konwencjonalnymi. Uczestnicy projektu złożyli wnioski o ochronę patentową oraz opracowali strategię komercjalizacji, aby wykorzystać swój wynalazek. Technologię można również zaadaptować do wykrywania innych patogenów żywności, zwiększając jej bezpieczeństwo i minimalizując ryzyko skażenia.

Słowa kluczowe

Listeria, listerioza, systemy detekcji, selekcja próbek, oznaczenia immunologiczne

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania