European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-28

Advanced technologies for bomb-proof cargo containers and blast containment units for the retrofitting of passenger airplanes

Article Category

Article available in the following languages:

Zaawansowana technologia ochrony przed eksplozjami poprawia bezpieczeństwo podróży lotniczych

Służby porządkowe koncentrują się na zapobieganiu wnoszenia materiałów wybuchowych na pokład samolotów. W ramach pewnej unijnej inicjatywy opracowano nowoczesną technologię, która pozwala przeciwdziałać zagrożeniom stwarzanym przez materiały znajdujące się już na pokładzie.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Skanery na lotniskach nie zapewniają 100% bezpieczeństwa, a aktualnie stosowane zabezpieczenia przed skutkami eksplozji mają liczne wady, dotyczące między innymi czasu, wagi i kosztów. Do tego nie można wykluczyć błędów maszyn i ludzi czy też celowego działania (na przykład nieuczciwi pracownicy ochrony). Należy zastosować dodatkowe zabezpieczenia, chroniące samoloty, załogę i pasażerów przed materiałami wybuchowymi przemycanymi do kabin oraz bombami ukrywanymi na paletach lub w kontenerach. Celem projektu FLY-BAG2 (Advanced technologies for bomb-proof cargo containers and blast containment units for the retrofitting of passenger airplanes), finansowanego ze środków UE, było opracowanie zaawansowanych technologii chroniących kabiny i luki bagażowe. Inicjatywa stanowiła kontynuację wcześniejszego projektu o nazwie FLY-BAG. W projekcie przygotowano dwa różne urządzenia oparte na elastycznych i lekkich materiałach tekstylnych oraz pochłaniających energię wybuchu elementach kompozytowych. Zaprojektowano też gotowe do użytku kompozytowe panele chroniące przed skutkami eksplozji do montowania wewnątrz kabin pasażerskich. Technologia FLY-BAG2, przeznaczona do stosowania w kabinach i lukach bagażowych chroni samolot przy pomocy poduszki — systemu, który jest tak cienki, że może zmieścić się w schowku bagażowym. W przypadku znalezienia podejrzanego urządzenia w kabinie, można go włożyć do systemu i umieścić w wyznaczonej części samolotu, w której spowodowałoby minimalne szkody. W przypadku luku bagażowego samolotu szerokokadłubowego, system FLY-BAG2 umieszczany jest w standardowych pojemnikach aluminiowych używanych do przewozu bagażu. Aluminiowe pojemniki nie są zwykle używane w samolotach wąskokadłubowych. Tutaj poduszka instalowana jest wewnątrz luku bagażowego i pełni rolę wewnętrznego ekranu chroniącego kadłub przed eksplozją. Zespół FLY-BAG2 przetestował innowacyjne rozwiązania na wycofanym z eksploatacji samolocie komercyjnym. System skutecznie tłumił skutki eksplozji w serii kontrolowanych wybuchów w luku bagażowym komercyjnego samolotu odrzutowego oraz pasażerskiego odrzutowca dwusilnikowego. Pionierskie urządzenia do ochrony kabiny i luku bagażowego przed eksplozją, opracowane w projekcie FLY-BAG2 przyczynią się do zmniejszenia szkód wyrządzanych przez bomby na pokładzie, pomagając w poprawie bezpieczeństwa pasażerów i załogi.

Słowa kluczowe

Urządzenia wybuchowe, ochrona przed eksplozją, kabiny, FLY-BAG2, pojemniki transportowe, odporne na eksplozje

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania