European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

SEmillas REd LAtina Recuperación Ecosistemas Fluviales y Acuáticos- (Seeds of a Latin network on fluvial and aquatic ecosystems restoration)

Article Category

Article available in the following languages:

Rewitalizacja rzek Ameryki Południowej

Rewitalizacja rzek to rozwijająca się dyscyplina, koncentrująca się na ochronie, rewitalizacji i poprawie stanu rzek jako ekosystemów. Stanowi ona tez ważny element wdrażania unijnej ramowej dyrektywy wodnej.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Celem projektu SERELAREFA (Semillas red latina recuperación ecosistemas fluviales y acuáticos- (Seeds of a Latin network on fluvial and aquatic ecosystems restoration)) było wspieranie koncepcji rewitalizacji rzek i stworzenie sieci rewitalizacji rzek w Ameryce Łacińskiej. Pomoże to chronić ekosystemy rzeczne oraz osiągnąć bardziej zrównoważony rozwój. Rewitalizacja rzek zapewnia fundamentalne ramy koncepcyjne, metodologiczne i operacyjne pozwalające wykorzystywać niezliczone usługi środowiskowe, które przynoszą dobrze utrzymane ekosystemy rzeczne. Zalicza się do nich ograniczenie ryzyka powodziowego oraz zakłóceń morfologii. Kraje Ameryki Łacińskiej mogą w znacznym stopniu skorzystać na wdrożeniu tych założeń na wczesnym etapie planowania, ponieważ zmiany w tym rejonie zachodzą bardzo szybko i są daleko idące. W ramach projektu SERELAREFA współpracę podjęły organizacje, instytucje badawcze, osoby związane z nauką oraz organizacje pozarządowe. Partnerzy projektu dzielili się informacjami, wygłaszali wykłady, przeszkolili wielu naukowców, prowadzili warsztaty, zarówno osobiście, jak i wirtualnie oraz nawiązywali kontakty. Dzięki wyjazdom naukowym do placówek w Europie naukowcy z Ameryki Łacińskiej, w głównej mierze za sprawą poszerzenia wiedzy i zwiększenia świadomości, byli w stanie określić korzyści dla swojego regionu płynące z rewitalizacji rzek. Wspólnie przeprowadzone analizy studiów przypadku z Ameryki Łacińskiej umożliwiły zespołowi określić nowe wyzwania, zarówno na poziomie naukowym, jak i na szczeblu podejmowania decyzji, co pozwoliło udostępnić unijnym ekspertom nowe informacje. Dodatkowo, doświadczenie części partnerów z Ameryki Łacińskiej okazało się być źródłem inspiracji dla ich kolegów z UE, umożliwiając im poszerzenie metodologicznego pakietu narzędzi. Głównym rezultatem projektu było nadanie przez zespół projektu impetu całej koncepcji. Ponadto, pomysły i przesłanie partnerów zostały szeroko upowszechnione, co przyczyniło się do zasadniczej zmiany postrzegania całego zagadnienia. Koncepcja rewitalizacji rzek zyskuje obecnie na popularności w krajach Ameryki Łacińskiej. Ustanowiono bazową sieć oraz sporządzono kilka dokumentów. Jednym z nich jest publikacja porównawcza w zakresie rzek, w której podkreślono podobieństwa, osobliwości oraz otwarte kwestie wymagające współpracy międzynarodowej oraz dostosowania prawodawstwa. Dodatkowo określono i przeprowadzono szereg studiów przypadku. W ramach projektu przeszkolono wielu naukowców i członków personelu, którzy obecnie, korzystając z nabytej wiedzy, przyswojonych pomysłów z zakresu rewitalizacji rzek i nawiązanych kontaktów, rozwijają swoje naukowe, zawodowe i polityczne kariery.

Słowa kluczowe

Rewitalizacja rzek, rzeczne ekosystemy wodne, Ameryka Łacińska, powodzie, zasoby wodne, usługi ekosystemowe

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania