European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-30

Strengthening the research capacity and innovation potential of the Institute of Polymers at the Bulgarian Academy of Sciences for further intergration into the ERA

Article Category

Article available in the following languages:

Nowe era dla badań nad polimerami w Bułgarii

Bułgaria wysuwa się na czołowe miejsce, jeśli chodzi o światowej klasy badania nad zaawansowanymi polimerami. Jedna z inicjatyw unijnych pomogła zwiększyć jej potencjał badawczy.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Instytut Polimerów Bułgarskiej Akademii Nauk (IP-BAS) znany jest w całej Europie ze względu na prowadzone tam badania nad polimerami. Jest on centrum doskonałości w dziedzinie nowych materiałów polimerowych stosowanych w medycynie czy farmacji i może poszczycić się szeroką wiedzą na temat syntezy polimerów. Celem finansowanego przez UE projektu POLINNOVA (Strengthening the research capacity and innovation potential of the Institute of Polymers at the Bulgarian Academy of Sciences for further integration into the ERA) było dalsze wzmocnienie potencjału badawczego i innowacyjnego IP-BAS oraz dokończenie integracji instytutu z europejską przestrzenią badawczą. Cel ten osiągnięto dzięki programom mobilności, rekrutacji i modernizacji laboratoriów. W ramach projektu POLINNOVA prowadzono wymianę wiedzy i doświadczeń z wiodącymi europejskimi ośrodkami badawczymi. Międzynarodowe, dwustronne delegacje objęły 20 długoterminowych delegacji i 48 krótkoterminowych wizyt zorganizowanych w ciągu 39 miesięcy. Przyczyniło się to do powstania sześciu nowych tematów badawczych, 19 wspólnych artykułów, 25 prezentacji konferencyjnych oraz wspólnych inicjatyw opracowania propozycji badawczych. Istniejący sprzęt techniczny został zmodernizowany, zamawiane i kupowane są też nowe instrumenty. Pracownicy zostali przeszkoleni pod kątem efektywnego użytkowania tego wyposażenia. W ramach rekrutacji przyjęto ośmiu doświadczonych badaczy mających wzmocnić kadrę specjalistów oraz dwóch techników, których zadaniem była obsługa zmodernizowanej infrastruktury. Stworzyli oni wspólnie 28 artykułów naukowych, jeden wniosek patentowy, pięć wniosków badawczych, przy czym wzięli też udział w 18 forach naukowych. Rekrutacja czterech bułgarskich naukowców przyczyniła się do zasilenia kadr, zachęcając w ten sposób młodych specjalistów do wybrania kariery w ojczystym kraju. Dwóch z nich zostało przyjętych na pełny etat w Instytucie IP-BAS. Ponadto w niepełnym wymiarze godzin zatrudniono dwóch ekspertów od praw własności intelektualnej oraz innowacji. Zaowocowało to opracowaniem strategicznego planu zbudowania zdolności innowacyjnej, który obejmuje obszary priorytetów badawczych, zasad ochrony własności intelektualnej i zarządzania nią oraz strategii, mającej na celu ożywienie potencjału innowacyjnego IP-BAS. W rezultacie sporządzono trzy wnioski o udzielenie patentu i wzory użytkowe. Projekt POLINNOVA przyczynił się do wsparcia instytutu IP-BAS, aby można było lepiej wykorzystać jego potencjał w zakresie badań nad zaawansowanymi materiałami polimerowymi i ułatwić dostęp do europejskich, krajowych i regionalnych programów.

Słowa kluczowe

Materiały polimerowe, Instytut Polimerów, Bułgarska Akademia Nauk, POLINNOVA

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania