European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Development of sophisticated dendrimeric nanostructural materials with potential applications in drug allergy diagnosis: Towards immunoassays and cellular tests (basophil activation tests)

Article Category

Article available in the following languages:

Nowatorskie zestawy do diagnozowania uczulenia na leki

Wyjaśnienie mechanizmów indukowania odpowiedzi uczuleniowej przez leki jest kluczowe w projektowaniu testów diagnostycznych i podejmowaniu właściwych działań.

Zdrowie icon Zdrowie

Uczulenie jest wzrastającym problemem zdrowotnym w krajach rozwiniętych. Jego zdiagnozowanie często nastręcza trudności, co opóźnia rozpoczęcie podawania odpowiednich środków lub, w przypadku wystąpienia uczulenia, jest przyczyną stosowania niewłaściwego leku zastępczego lub nawet zaprzestania leczenia. Aby rozwiązać ten problem, naukowcy z finansowanego przez UE projektu DENDRIMMUNEASSAYS (Development of sophisticated dendrimeric nanostructural materials with potential applications in drug allergy diagnosis: Towards immunoassays and cellular tests (basophil activation tests)) postanowili stworzyć zaawansowane materiały nanostrukturalne o potencjalnych zastosowaniach w diagnozowaniu uczuleń na leki. Prace badawcze skupiały się na identyfikacji ciągle nieznanych antygenowych determinant leków poprzez użycie ich różnych modeli. Jako determinanty antygenowe naukowcy rozumieją struktury wywodzące się z leków, które są zdolne do indukowania produkcji immunoglobulin IgE przez układ odpornościowy. Używając aminocefalosporyn, diklofenaku i penicyliny jako modeli leków, członkowie konsorcjum zaproponowali różne struktury, które mogą służyć jako determinanty antygenowe. Badano ich molekularne rozpoznawanie przez przeciwciała IgE z surowicy różnych pacjentów. Rozpoznane struktury będą immobilizowane w fazie stałej, aby stworzyć zestawy do diagnozowania uczuleń na leki. W tym kontekście naukowcy badali użycie dendrymerycznych cząstek krzemionki, które mają stać się niezbędnym narzędziem w diagnostyce klinicznej in vitro. Dodatkowe fazy stałe bazujące na celulozie funkcjonalizowanej koniugatami hapten-nośnik okazały się użyteczne do badań przesiewowych surowicy o różnej specyficzności. Co więcej, członkowie konsorcjum wykorzystywali sieciowanie IgE do aktywacji bazofili we krwi. Rozmiar w skali nano i odległość między koniugatami okazały się bardzo istotne dla czułości testu diagnostycznego. Reasumując, wyniki badania DENDRIMMUNEASSAYS mają pomóc w optymalizacji i rozszerzeniu dostępnego zestawu testów do diagnozowania uczuleń na leki. Użycie nanomateriałów może potencjalnie umożliwić rozwój mikromacierzy uczuleń na leki do równoczesnych badań przesiewowych tysięcy epitopów antygenowych.

Słowa kluczowe

Lek, uczulenie, diagnoza, bazofil, przeciwciała IgE

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania