Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-28

Rethinking the status of refugees beyond the camp: a Lefortian response to Agamben’s critique of democracy and human rights

Article Category

Article available in the following languages:

Nowe podejście do demokracji i praw człowieka

Naukowcy z UE badali poglądy liberalnych teoretyków demokracji oraz myślicieli antyliberalnych, starając się opracować alternatywny model. Prace koncentrowały się na stworzeniu lepszego podejścia do problemu fali uchodźców i imigrantów w odniesieniu do demokracji i praw człowieka.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Uczestnicy projektu RECAMP (Rethinking the status of refugees beyond the camp: a Lefortian response to Agamben's critique of democracy and human rights) poszukiwali francuskiej alternatywy dla koncepcji praw człowieka i demokracji. W pracach wykorzystano nowatorską teorię filozofa, aktywisty i teoretyka politycznego Claude'a Leforta oraz prace jego studentów, Marcela Gaucheta i Pierre'a Rosanvallona. Pierwszy z nich jest francuskim historykiem, filozofem i socjologiem, a drugi intelektualistą i historykiem zajmującym się historią demokracji i sprawiedliwości społecznej we współczesnych społeczeństwach. Przyjąwszy założenie, że radykalne podejście antyliberalne jest równie problematyczne co podejście liberalne, uczeni rozwijali prace i dziedzictwo Leforta. W różnych publikacjach i artykułach konferencyjnych uczeni dowodzili, że francuska alternatywa jest bardziej przekonująca, jeśli chodzi o prawa człowieka i demokrację. Idee Leforta zastosowano do statusu bezpaństwowców oraz stanu natury. Tę część prac opublikowano i zaprezentowano różnym odbiorcom w Belgii oraz Kanadzie. Trzeci obszar badań dotyczył przeanalizowania i odparcia czterech możliwych zarzutów pod adresem teorii Leforta. Cel ten osiągnięto w przypadku trzech z nich, a prace te opisano w artykułach i prezentacjach. Czwarty z zarzutów omówiono na prezentacji konferencyjnej poświęconej filozofii historii Gaucheta. Owocem prac jest podręcznik, cztery artykuły naukowe, cztery rozdziały książkowe oraz co najmniej dwa inne artykuły, które zostały złożone do publikacji. Udział w wielu międzynarodowych konferencjach oraz szeroko zakrojona kwerenda archiwów walnie przyczyniły się do rozwoju badań w tej dziedzinie. Jednocześnie utworzono nowe sieci współpracy zarówno w obrębie europejskiej przestrzeni badawczej, jak i poza nią. Dzięki podjęciu tematyki kryzysu migracyjnego uczestnicy projektu RECAMP stworzyli alternatywne podejście, z którego mogą skorzystać demokracje Zachodu w celu uporania się z problemem uchodźców, osób ubiegających się o azyl i nielegalnych imigrantów.

Słowa kluczowe

Demokracja, prawa człowieka, liberalne, uchodźcy, imigranci, Lefort, sprawiedliwość społeczna

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania