Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-28

Commercial Sex, ‘Sexual Assistance’ and People with Disabilities: A Qualitative Inquiry on Sweden, Britain, and Switzerland

Article Category

Article available in the following languages:

Pomoc o charakterze seksualnym dla osób niepełnosprawnych

Przeanalizowanie rozwoju usług o charakterze seksualnym dla osób niepełnosprawnych może okazać się przydatne dla użytkowników, opiekunów i prawodawców.

Zdrowie icon Zdrowie

W ostatnich latach seksualność osób niepełnosprawnych została oficjalnie włączona do programu działań w zakresie praw człowieka. Jednak badania tylko częściowo zajęły się tą kwestią — głównie w zakresie medycznym, który nie uwzględnia relacji, tożsamości, pragnień czy przyjemności. W ramach finansowanego przez UE projektu SEXUAL ASSISTANCE (Commercial sex, 'sexual assistance' and people with disabilities: A qualitative inquiry on Sweden, Britain, and Switzerland) przyjrzano się tym punktom widzenia i doświadczeniom. Zastosowano metodę porównawczą i diachroniczną oraz uwzględniono osoby niepełnosprawne, użytkowników, osoby nie będące użytkownikami i potencjalnych użytkowników usług o charakterze seksualnym. W badaniu udział wzięli także opiekunowie, pomocnicy seksualni i aktywiści, tj. seksuolodzy, terapeuci i prawodawcy. Analizie poddano krajowe debaty publiczne, aby lepiej zrozumieć panujące obecnie przekonania dotyczące pomocy seksualnej. Badacze przyjrzeli się także, jak przebiega proces podejmowania decyzji o zaangażowaniu się w korzystanie z pomocy seksualnej, jak organizowane są spotkania oraz przeanalizowali refleksje osób na temat ich doświadczeń. Przeprowadzono rozległe i wielokrotne rozmowy z 15 pomocnikami seksualnymi obojga płci działającymi na terenie Francji, Włoszech i Szwajcarii. Rozmowy przeprowadzono także z osobami niepełnosprawnymi korzystającymi z ich usług, seksuologami oraz terapeutami szkolącymi pomocników seksualnych. Opracowano już publikacje i artykuły w oparciu o wyniki wstępne i końcowe projektu, a także przeprowadzono szereg prezentacji podczas konferencji międzynarodowych na terenie Europy. Prace te pomogły umocnić międzynarodową współpracę i zainicjować przyszłe projekty w dziedzinie pomocy seksualnej.

Słowa kluczowe

Pomoc o charakterze seksualnym, usługi seksualne, osoby niepełnosprawne, prawa człowieka, pomocnik seksualny

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania