Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-30

Synthesis of peptide imprinted nanoparticles and their integration to ELISA-like assay for the quantification of hepcidin

Article Category

Article available in the following languages:

Stworzono nowe próby ukierunkowane na hepcydynę

Naukowcy stworzyli oznaczenie na bazie nanocząstek do wykrywania hepcydyny, peptydu występującego we krwi i moczu, który może być użyty do diagnozowania zaburzeń związanych z żelazem.

Zdrowie icon Zdrowie

Hepcydyna jest białkiem o krótkim łańcuchu, regulującym poziom żelaza u ludzi oraz odgrywającym ważną rolę w niedokrwistości, chorobie sercowo-naczyniowej i chorobie nerek. Można ją wykryć we krwi i moczu, lecz konwencjonalne testy nie są do tego wystarczająco czułe. Aby stworzyć test do wykrywania hepcydyny o większej czułości, członkowie finansowanego przez UE konsorcjum PINP (Synthesis of peptide imprinted nanoparticles and their integration to ELISA-like assay for the quantification of hepcidin) postanowili użyć technologii imprintingu molekularnego (MIP) i zsyntetyzować receptor hepcydynowy. Badacze wybrali dwa kluczowe regiony hepcydyny, jako szablony do tworzenia syntetycznego receptora. W pierwszej części projektu zsyntetyzowano właśnie te dwa regiony. Następnie użyto tego samego szablonu do stworzenia nanocząstki MIP z komplementarnym wgłębieniem udającym receptor hepcydynowy, jak w systemie zamka i klucza. Przed stworzeniem testu bazującego na tych molekułach, uczestnicy projektu PINP sprawdzili ich specyficzność względem hepcydyny i integralność strukturalną. Oznaczenie okazało się skuteczne w identyfikacji hepcydyny, ale działała tylko w małym zakresie stężeń. Stworzone przez uczestników projektu PINP oznaczenie hepcydyny jest obecnie gotowe do dalszych prac w kierunku zastosowań komercyjnych. Po ich ukończeniu test ten będzie bardzo wartościowy w walce z chorobami związanymi z żelazem.

Słowa kluczowe

Oznaczenie, hepcydyna, zaburzenia związane z żelazem, technologia imprintingu molekularnego, receptor syntetyczny

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania