European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Overseas voting among Arab migrants in the EU

Article Category

Article available in the following languages:

Imigranci z krajów arabskich głosujący za granicą

Jak i w jakim stopniu imigranci z krajów arabskich wnoszą wkład w przemiany gospodarcze, społeczne i polityczne w kraju swojego pochodzenia? Naukowcy zbadali przyczyny, dla których państwa arabskie nadają prawa swoim obywatelom mieszkającym za granicą oraz czynniki determinujące ich zachowania wyborcze.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Głosowanie za granicą to ogólnoświatowy trend. Jest ono uważane za jedno z praw imigrantów oraz za zjawisko pozytywnie wpływające na demokratyzację i rozwój. Mimo to piśmiennictwo na temat głosowania za granicą jest wciąż ubogie, szczególnie w krajach arabskich i afrykańskich. Uczestnicy projektu ARAB OVERSEAS VOTING (Overseas voting among Arab migrants in the EU), finansowanego ze środków UE, zastosowali interdyscyplinarne i porównawcze podejście w celu dokładniejszego zbadania tego zagadnienia. Prace oparto na historycznych i współczesnych kontrastach między dwoma krajami arabskimi będącymi źródłem siły roboczej (Tunezją i Marokiem) oraz dwoma państwami UE będącymi jej odbiorcami (Francją i Włochami). Kontekstem dla badania stały się głębokie przemiany polityczne w świecie arabskim oraz nasilenie się migracji między Afryką Północną i UE, obserwowane na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Uczeni zebrali sprawozdania wyborcze z tunezyjskich zagranicznych lokali wyborczych oraz przeprowadzili szczegółowe wywiady z tunezyjskimi dyplomatami, urzędnikami wyższego szczebla i działaczami społecznymi w Tunisie i Paryżu. Obserwowano tunezyjską kampanię wyborczą we Francji, a w Paryżu i na jego przedmieściach przeprowadzono anonimowe sondaże exit-poll. Badanie przyniosło trzy główne, pozytywne rezultaty. Udało się uzupełnić lukę w piśmiennictwie na temat transnacjonalizmu. Przygotowano narzędzia badawcze, które można będzie wykorzystać w przyszłości w studiach przypadków. Ponadto rozwiano mity dotyczące głosowania za granicą, potwierdzając znaczenie takiego głosowania i uczynienia go jednym z przedmiotów badań nad migracją i transnacjonalizmem. Do działań informacyjnych wykorzystano publikacje i konferencje naukowe, wykłady i wywiady w mediach. Współpraca naukowa pozwoliła na stworzenie sieci uczonych różnych dyscyplin (nauk politycznych, socjologii, geografii i ekonomii) i specjalizacji (regionalistyka, migracja, wybory). Prace te odpowiadają na zapotrzebowanie dotyczące dokładniejszego zbadania zarządzania migracją, szczególnie migracją tymczasową, oraz badań nad przemianami społecznymi i politycznymi w krajach arabskich. Mogą także wnieść wkład w powiązane badania, dotyczące różnic pod względem wieku, płci i statusu prawnego. Obejmują one wzorce związane z wprowadzaniem głosowania za granicą, rozległe oraz ograniczone zasady głosowania, frekwencję wyborczą oraz zachowania wyborcze.

Słowa kluczowe

Imigranci z krajów arabskich, zachowania wyborcze, głosowanie za granicą, demokratyzacja, sprawozdania wyborcze, lokale wyborcze, sondaż exit-poll, migracja, badania międzynarodowe

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania