Skip to main content
European Commission logo print header

An innovative semiochemical based tool for monitoring and control of biting midge vectors of bluetongue and Schmallenberg disease

Article Category

Article available in the following languages:

Pułapki na kuczmany z wykorzystaniem moczu

Współpraca naukowców europejskich zaowocowała innowacyjnym narzędziem do zwalczania chorób zwierzęcych przenoszonych przez wektory. Jest to pułapka zawierająca substancje uzyskane z moczu, które zwabiają owady.

Zdrowie icon Zdrowie

Choroby zwierzęce, które zmniejszają produkcję rolną, wymagają ścisłego monitorowania i zwalczania. Kuczmany często przenoszą wirusy chorobotwórcze, jak wirus choroby niebieskiego języka i wirus Schmallenberga, stwarzając zagrożenie dla produkcji żywności w całej Europie. Aby rozwiązać ten problem, naukowcy z finansowanego przez UE projektu MIDGETRAP (An innovative semiochemical based tool for monitoring and control of biting midge vectors of bluetongue and Schmallenberg disease) postanowili wykorzystać substancje zapachowe z moczu do wabienia kuczmanów w pułapki. W tym kontekście przeprowadzili badania terenowe pułapek z wykorzystaniem moczu lub wody, włączanych na dwie godziny przed zachodem i wyłączanych na dwie godziny po zachodzie słońca. Stosowane też były pułapki zawierające dwutlenek węgla (CO2) lub wyizolowane z moczu substancje przywabiające owady. Wyniki dowiodły, że mocz przywabia kuczmany, lecz tylko w połączeniu z CO2. Wyizolowane z moczu substancje nie miały takiego samego działania, wywnioskowano więc, że wiedza o substancjach decydujących o przywabianiu kuczmanów jest niepełna. Naukowcy przeprowadzili więc badania metodą chromatografii gazowej sprzężonej z elektroantenografią, aby zidentyfikować substancje chemiczne generujące odpowiedź na mocz w czułkach kuczmanów. Niestety szum pochodzący z neuronów wykrywających ruch zakłócił sygnał neuronów odpowiedzialnych za chemorecepcję. W przeprowadzonych następnie oznaczeniach biologicznych zidentyfikowano szereg związków chemicznych z moczu i sierści bydła, które wywoływały odpowiedź, jeśli występowały w połączeniu z CO2. Nie ma obecnie w gospodarstwach odpowiednich narzędzi do monitorowania i zwalczania wektorów śmiertelnych chorób zwierząt. Wyniki projektu MIDGETRAP dowodzą, że mocz i pewne jego składniki mogą w połączeniu z CO2 stanowić atraktanty kuczmanów odpowiednie do użycia w pułapkach na owady. Taka strategia spełnia oczekiwania rolników, którzy potrzebują naturalnych repelentów do ochrony zwierząt i ludzi.

Słowa kluczowe

Kuczmany, wektory chorób, MIDGETRAP, dwutlenek węgla, mocz, kairomony, wskazówki pochodzące ze środowiska

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania