Skip to main content
European Commission logo print header

Transnational networking, knowledge circulation and technological change in early modern East Central Europe. The case of Hutterite artisans (c.1560-1720)

Article Category

Article available in the following languages:

Historia zmian technologicznych a międzynarodowe sieci współpracy

W ramach unijnej inicjatywy opracowano nowatorską metodę badań problemu rozprzestrzeniania się wiedzy, a wraz z nią zmian technologicznych w nowożytnej Europie. Szczególny nacisk położono na kwestie upowszechnienia się fajansu (dekorowane wyroby ceramiczne pokrywane szkliwem na bazie cyny) w środkowo-wschodniej Europie na tle migracji anabaptystów.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Celem projektu TRANSTEC (Transnational networking, knowledge circulation and technological change in early modern east central Europe. The case of Hutterite artisans (c.1560-1720)) było zbadanie, jak różne modele międzynarodowych sieci współpracy umożliwiały zaszczepianie innowacji technologicznych. Czerpiące z odkryć socjologii w dziedzinie zmian społecznych i technicznych, sformułowane przez naukowców problemy badawcze dotyczyły mechanizmów owocnej współpracy w ramach sieci i okoliczności, w jakich więzy nieekonomiczne stają się źródłem przemian w technologii. Wysiłki w celu połączenia badań nad źródłami pisanymi i kulturą materialną doprowadziły do powstania innowacyjnej metody łączącej historię religii z historią wysokiej kultury materialnej. W wyniku projektu TRANSTEC powstała baza danych zawierająca informacje dotyczące anabaptystów z Moraw, Węgier i Transylwanii. Zespół projektu zebrał informacje pochodzące z dokumentów Huterytów (powszechnie zwanych Kronikami) i innych dokumentów związanych z ich życiem w badanej epoce historycznej. Huteryci, czyli grupa etniczno-religijna będąca odłamem anabaptystów, rozpoczęli w XVI w. produkcję fajansu. Dzięki wspomnianej bazie danych można było zidentyfikować poszczególne osoby i wykazać, że istniały połączenia między upowszechnianiem wiedzy technicznej i zmianami w tym zakresie a obiegiem informacji. Ważnym elementem prac badawczych była identyfikacja i analiza modeli rozpowszechniania. Inne zadania w ramach projektu obejmowały m.in. szkolenia, a także wzmacnianie interdyscyplinarnego wymiaru badań i zwiększanie jego zasięgu międzynarodowego. Przedmiot badań, a wraz z nim także zakres tematyczny publikowanych artykułów, bardzo się rozwinął. Na początku koncentrował się głównie na historii lokalnej społeczności, a z czasem rozszerzył się do historii międzynarodowej obejmującej dynamiczne kwestie historii mniejszości religijnych oraz historii postępu technologicznego. Wiele uwagi poświęcono na analizę źródeł włoskich, a co za tym idzie umiejętności w odczytywaniu włoskich manuskryptów z XVI i XVII w. Podsumowując, uczestnicy projektu koncentrowali się na zagadnieniach związanych z diasporą, mniejszością religijną, tolerancją religijną, a także kulturą materialną i konsumpcyjną, co idealnie wpisuje się w kontekst problematyki współczesnego świata. Sam projekt TRANSTEC oraz jego wyniki stały się częścią dialogu między Europą Wschodnią a Zachodnią na temat historii postępu technologicznego.

Słowa kluczowe

Zmiany technologiczne, międzynarodowe sieci współpracy, fajans, anabaptyści, TRANSTEC

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania