European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Geomicrobiology of Parys mine, Wales: Influence of mineralogy on the development, composition and functioning of microbial communities

Article Category

Article available in the following languages:

Wpływ mineralogii na rozwój, skład i funkcjonowanie społeczności mikroorganizmów

Obecność i aktywność mikroorganizmów na i w minerałach ma ogromny wpływ na środowisko i gospodarkę. Dlatego w ramach finansowanej ze środków UE inicjatywy zbadano wpływ mineralogii na rozwój, skład i funkcjonowanie społeczności mikroorganizmów w nieczynnej kopalni miedzi.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Badania podstawowe icon Badania podstawowe

W ostatniej dekadzie wyniki badań naukowych dowiodły, że skład chemicznych skał odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu struktury społeczności mikroorganizmów, które je zamieszkują. Do tej pory większość tej pracy dotyczyła minerałów w glebie oraz minerałów pochodzenia wulkanicznego, takich jak złoża lawy. Projekt PARMIN to pierwsze badanie, w ramach którego rozważano potencjalny wpływ mineralogii na strukturę społeczności mikroorganizmów związanych z minerałami w kwasowym środowisku kopalni. W takim środowisku występują ekstremalne warunki dla życia mikroorganizmów ze względu na ograniczoną ilość związków organicznych, skrajną kwasowość oraz częste wysokie stężenie pierwiastków, takich jak miedź i ołów, które mogą być toksyczne dla mikroorganizmów. Badania mikrobiologiczne ujawniły obecność bakterii z rodzaju Leptospirillum, Acidithiobacillus, Ferrovum i Acidiphilium oraz archeonów z rodzaju Ferroplasma. Te mikroorganizmy są przystosowane do życia w warunkach kwasowych i preferują je, przez co są sklasyfikowane jako acydofile. W ramach projektu zbadano wpływ mineralogii na skład społeczności mikroorganizmów, skupiając się na minerałach znalezionych w nieczynnej kopalni miedzi Mynydd Parys w północnej Walii w Wielkiej Brytanii. Dawniej jeden z największych dostawców miedzi na świecie, kopalnia Mynydd Parys jest jedną z wielu podobnych opuszczonych kopalni w Wielkiej Brytanii i innych krajach. Badacze scharakteryzowali strukturę społeczności bakterii i archeonów zamieszkujących wiele minerałów oraz monitorowali ich rozwój i aktywność na dwóch głównych minerałach, tj. chalkopirycie i sfalerycie. Naukowcy wyizolowali również archeony z czystej kultury z Mynydd Parys. W ramach projektu PARMIN udowodniono, że nawet w środowisku o ekstremalnej kwasowości skład chemiczny minerałów ma wpływ na strukturę społeczności mikroorganizmów. Odkryto również, że takie środowiska minerałów są siedliskiem mikroorganizmów o niespodziewanej różnorodności, jak również nowych mikroorganizmów.

Słowa kluczowe

Mineralogia, społeczności mikroorganizmów, kopalnia miedzi, PARMIN, acydofile, Mynydd Parys

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania