Skip to main content
European Commission logo print header

Toward sustainable fashion: nettle and blueberry garments to promote sustainable development of mountain areas and to boost young talents

Article Category

Article available in the following languages:

Odzież produkowana na bazie roślin zapewnia włoskim Apeninom zrównoważony rozwój

Projekt ORTIKA rewolucjonizuje świat zrównoważonej mody, wykorzystując innowacyjne materiały na bazie naturalnych roślin w całym łańcuchu produkcyjnym.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Społeczeństwo icon Społeczeństwo

Przemysł odzieżowy odpowiada za 10 % wpływu, jaki Unia Europejska wywiera na środowisko. Szkodliwe praktyki, takie jak intensywne rolnictwo, przyczyniają się do problemów społeczno-środowiskowych związanych z tanią siłą roboczą, a także powszechnym stosowaniem środków chemicznych i owadobójczych oraz innych substancji, mających zgubny wpływ na ludzi i środowisko. Współfinansowany ze środków UE projekt ORTIKA odpowiada na te wyzwania, w oryginalny sposób wpływając na rodzący się zrównoważony przemysł odzieżowy. Ortika to przedsiębiorstwo typu start-up, produkujące naturalną odzież z pokrzywy i borówki uprawianych w sposób przyjazny dla środowiska. Ulegające całkowitej biodegradacji ubrania nadają się w całości do recyklingu i pozwalają wyeliminować szkodliwe produkty uboczne kojarzone z wieloma tkaninami. „Ortika chce zrewolucjonizować świat zrównoważonej mody, wprowadzając innowacyjne elementy nie tylko w produkcie końcowym, ale także w całym łańcuchu produkcyjnym”, mówi Luisa Ciocci z firmy Essere Consulting, partnera projektu ORTIKA.

Wplatanie lokalnej wiedzy

„Ortika ponownie odkrywa tradycje regionu, interpretując je w innowacyjny sposób i nadając im nowoczesny charakter”, mówi Luisa Ciocci. Pokrzywa była idealnym wyborem, związanym z historią i tradycją tego górskiego regionu. Przed pojawieniem się bawełny i włókien syntetycznych w latach 50. XX wieku włókna z pokrzywy były używane w Apeninach jako materiał do produkcji worków na lokalne produkty, głównie ze względu na niezwykłe właściwości konserwujące. Długie, miękkie, jednolite i odporne włókna stają się z czasem jeszcze mocniejsze. Tkanina jest wysoce oddychająca i reguluje temperaturę. Pokrzywa ma w tym regionie również znaczenie symboliczne. „Pokrzywa jest rośliną całkiem nieznaną i bardzo źle rozumianą, podobnie jak nasz region jest nieznany i niedoceniany. Pokrzywa rośnie w grupach, nigdy osobno, więc reprezentuje współpracę i przemianę w coś pozytywnego”, wyjaśnia Luisa Ciocci. Borówka to również roślina powszechnie występująca w tym regionie i jako owoc ma już ogromną wartość ekonomiczną. Firma Ortika jest przekonana, że właściwości tej rośliny mogą jeszcze poprawić odporność i właściwości termoregulacyjne odzieży produkowanej z samej pokrzywy.

Zrównoważona odzież, nauka i społeczeństwo

„Jednym z najbardziej zaskakujących wyników projektu jest odkrycie, że można wykorzystać całą roślinę (liście, polifenole, barwniki), co otwiera jeszcze więcej możliwości biznesowych. Odkrycie to było możliwe dzięki współpracy z trzema młodymi naukowcami badającymi innowacyjny system ekstrakcji, dzięki któremu nic się nie marnuje”, mówi Luisa Ciocci. „Udało nam się zidentyfikować i odtworzyć różne lokalne gatunki dzikiej pokrzywy, które dzięki metodzie ekstrakcji gwarantują pozyskanie 35 % włókien. Wcześniej było to tylko 14 %”, mówi Luisa Ciocci. Dzięki projektowi wzmocniły się także wartości i więzi wśród lokalnej społeczności. Początkowo wyzwaniem dla zespołu było znalezienie wystarczającej liczby właścicieli gruntów rolnych, którzy wzięliby udział w projekcie, ale dzięki angażowaniu rolników w spotkania i szkolenia wielu z nich postanowiło się przyłączyć. Obecnie zespół projektu ma do dyspozycji 36 dodatkowych hektarów, na których może uprawiać swoje produkty. „Najbardziej jesteśmy dumni z faktu, że udało nam się stworzyć cały łańcuch wartości, łącząc ze sobą różnych ludzi, doświadczenia, firmy, interesy i potrzeby. Wszyscy wykazali się niezwykłą odwagą do pracy na rzecz wspólnego celu”, mówi Luisa Ciocci.

Słowa kluczowe

ORTIKA, odzież, zrównoważony, pokrzywa, borówka, symboliczny, region, góry, społeczeństwo

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania