European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2023-04-13

Article available in the following languages:

Co nowego w projekcie METSY: odkrycie związku pomiędzy psychozą a otyłością toruje drogę dla nowych terapii

W tym miesiącu sprawdzamy, co nowego w projekcie METSY, o którym pisaliśmy w specjalnej edycji poświęconej zdrowiu psychicznemu w październiku 2018 roku. Zespół projektu METSY ujawnił powiązania pomiędzy zaburzeniami psychotycznymi i współistniejącymi chorobami metabolicznymi, tym samym umożliwiając opracowanie nowych terapii mających na celu leczenie psychozy, jednocześnie zapobiegając powikłaniom metabolicznym.

Zdrowie icon Zdrowie

Głównym rezultatem prac w ramach projektu METSY (Neuroimaging platform for characterisation of metabolic co-morbidities in psychotic disorders) było odkrycie, że wzrost masy ciała jest faktycznie powiązany z pierwszym epizodem psychotycznym oraz że potencjalne korzyści kliniczne może przynieść identyfikacja pacjentów z wysokim ryzykiem szybkiego przybierania na wadze i dostosowanie ich leczenia w taki sposób, by zapobiegać współistniejącym chorobom metabolicznym. Absolutnym priorytetem stały się dalsze badania w tym zakresie. „Na szczęście to się właśnie dzieje”, wyjaśnia koordynator Matej Oresic. „Obecnie prowadzone są różne badania, bezpośrednio oparte na rezultatach projektu METSY, realizowane także przez badaczy, którzy nie byli zaangażowani w nasz projekt”.

Narzędzie wspomagające podejmowanie decyzji w praktyce klinicznej

Dowiedzieliśmy się, że zespół projektu METSY opracował narzędzie wspomagające podejmowanie decyzji, którego celem jest udzielanie wsparcia pacjentom z grupy ryzyka. „Żeby to osiągnąć, niezbędne są dalsze projekty pilotażowe, testujące narzędzie w codziennej praktyce”, przyznaje Oresic. „Co prawda jeden z uczestników projektu METSY, zaangażowany w proces tworzenia narzędzia, już przeprowadził takie testy, z tym że dla choroby Alzheimera. Powstała także spółka spin-off”. Oresic ma nadzieję, że zostaną podjęte dalsze działania w celu osiągnięcia podobnych rezultatów w pracy z narzędziem wspomagającym podejmowanie decyzji dla psychozy, ale jeszcze wiele jest do zrobienia.

Dalsza współpraca w ramach ILI

Kolejnym ważnym odkryciem zespołu projektu METSY było oznaczenie profilu lipidowego wskazującego, że pacjenci z psychozą, którzy są najbardziej narażeni na wystąpienie powikłań metabolicznych, mają podwyższone stężenie markerów stłuszczenia wątroby jeszcze zanim te powikłania wystąpią. „W kontekście tych wyników zaangażowaliśmy się w prace projektu LITMUS, realizowanego w ramach inicjatywy w zakresie leków innowacyjnych (ILI)”, wyjaśnia Oresic. „W ramach tego projektu dążymy do opracowania innowacyjnych molekularnych narzędzi diagnostycznych do rozpoznawania i monitorowania niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Mimo że prace są jeszcze na początkowym etapie, planujemy przetestować narzędzia diagnostyczne na pacjentach z psychozą”. Na pytanie, w jaki sposób finansowanie z UE przekazane na realizację projektu METSY wpłynęło na niego i jego zespół, Oresic odpowiada: „Dzięki projektowi METSY byliśmy jednymi z pierwszych naukowców, którzy wykazali, jak ważne jest badanie współistniejących chorób metabolicznych u pacjentów z psychozą. Temat ten zyskuje na znaczeniu w psychiatrii”. Mówiąc o planach na przyszłość, Oresic ma nadzieję, że wyniki projektu METSY i opracowane narzędzia pozwolą mu i jego zespołowi na prowadzenie dalszych badań mających na celu lepsze zrozumienie metabolizmu w psychozie.

Kraje

Finlandia