CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2023-04-13

Article available in the following languages:

Nanomateriały pomogą wydłużyć okres trwałości żywności

W ramach finansowanej z funduszy UE inicjatywy powstało nowe rozwiązanie w zakresie pakowania żywności, które wykorzystuje folię o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych stworzoną w oparciu o nanotechnologię.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Kiedy ostatni raz będąc w sklepie skusiłeś się na soczyste czereśnie lub kupiłeś więcej bochenków chleba, niż potrzebowałeś tylko dlatego, że były na promocji? Prawdopodobnie większą część tych produktów i tak ostatecznie musiałeś wyrzucić, ponieważ się zepsuły. A co, jeśli wydłużenie okresu trwałości żywności stałoby się możliwe? To właśnie udało się osiągnąć finansowanej z funduszy UE inicjatywie NanoPack. Stworzone przez nią opakowania opracowane w oparciu o rozwiązania nanotechnologii pomyślnie przeszły serię testów z wykorzystaniem różnych produktów żywnościowych. Wyniki badania zaprezentowano podczas konferencji. W komunikacie prasowym opublikowanym na stronie projektu podano, że w ramach projektu NanoPack przeprowadzono „serię testów skuteczności przeciwdrobnoustrojowej w rożnych środowiskach, które udowodniły, że folia NanoPack jest w stanie wydłużyć okres trwałości całej gamy łatwo psujących się produktów”. Badania wykazały, że opakowania NanoPack opóźniły pleśnienie chleba o co najmniej 3 tygodnie, a także zwiększyły szczelność opakowań wykorzystywanych do przechowywania świeżych czereśni i wydłużyły okres trwałości sera żółtego o odpowiednio 40 % i 50 %. Partnerzy NanoPack zaprezentowali swoją innowacyjną folię podczas tegorocznego Światowego Kongresu stowarzyszenia Active & Intelligent Packaging Industry Association. Celem opracowanej przez nich technologii jest zastąpienie konserwantów lub ograniczenie ich wykorzystywania w pakowaniu żywności przy jednoczesnej modyfikacji atmosfery lub bez zastosowania tej metody.

Jak działa system NanoPack?

NanoPack wykorzystuje nanomateriały pochodzenia naturalnego i olejki eteryczne, w efekcie zwiększając bezpieczeństwo żywności i ograniczając jej marnowanie. Wewnątrz plastikowej folii rozmieszczone są mineralne nanorurki, które zawierają naturalne olejki eteryczne o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych pozyskiwane z roślin takich jak oregano i tymianek. „Dzięki nanorurkom olejki o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych są powoli uwalniane w pustą przestrzeń opakowania, w efekcie spowalniając utlenianie, zmiany wilgotności i wzrost drobnoustrojów”, czytamy w tym samym komunikacie prasowym. Folia NanoPack może być wykorzystywana do pakowania szerokiej gamy produktów, włączając chleb, świeże mięso i ryby, owoce i warzywa. Wykonana jest ona z przeźroczystego tworzywa sztucznego, podobnie jak folie obecnie dostępne na rynku. Partnerzy projektu są świadomi wyzwań, które są związane z pozyskiwaniem akceptacji konsumentów dla wykorzystania nanotechnologii w pakowaniu żywności. Na stronie projektu czytamy: „Sukces technologii pakowania żywności zależy od jej cech i zalet, a także od tego, jak postrzegają je konsumenci. Jeśli chodzi o opinie dotyczące wykorzystywanej przez nas technologii, to nanotechnologia spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony naszych ankietowanych. Wyrazili oni jednak pewne obawy związane z innymi częściami składowymi opakowania (np. olejkami eterycznymi), które nie kojarzyły im się z zastosowaniami spożywczymi”. Na stronie projektu wspomniano o „kompromisie pomiędzy wydłużeniem okresu trwałości, co leży w interesie producentów żywności, a świeżością produktów, która jest istotna dla konsumentów”. Podkreślono także fakt, że konsumenci są przeciwni produktom z wydłużonym okresem trwałości, jeśli według nich „wpływa to na ich świeżość”. Projekt NanoPack (Pilot line production of functional polymer nanocomposites from natural halloysite nanotubes: demonstrating controlled release of active antimicrobials in food packaging applications) powstał, aby stworzyć, zaprezentować i rozpowszechnić rozwiązania, dzięki którym możliwe będzie wydłużenie okresu trwałości żywności. W tym celu do produkcji aktywnych opakowaniach spożywczych wykorzystuje się nowe materiały o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych. Aktywne opakowanie to system, który umożliwia wydłużenie okresu trwałości żywności dzięki interakcji pomiędzy poszczególnymi składnikami materiału, produktem i środowiskiem. Technologia ta sprawia, że funkcje opakowania wykraczają poza pasywne przechowywanie produktu. Więcej informacji: strona projektu NanoPack

Kraje

Izrael

Powiązane artykuły