CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2023-04-17

Article available in the following languages:

Jak wydłużyć przydatność produktów do spożycia i ograniczyć marnowanie żywności

Przy wsparciu środków unijnych zespół naukowców opracował kompostowalne opakowania, których produkcja pozostawia za sobą mniejszy ślad węglowy i wodny.

Zdrowie icon Zdrowie

Z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa wynika, że każdego roku na świecie marnowana jest około jedna trzecia wszystkich produktów spożywczych. W samej Unii Europejskiej marnuje się 20 % całej wyprodukowanej żywności. Marnowanie żywności stanowi problem natury etycznej i ekonomicznej, a także wpływa na środowisko, coraz pilniejsza jest więc potrzeba wynalezienia innowacyjnych materiałów opakowaniowych, które utrzymują lub wydłużają trwałość produktu, w efekcie ograniczając marnowanie żywności. W odpowiedzi na to wyzwanie powstał finansowany przez UE projekt YPACK, w ramach którego stworzone zostaną przyjazne dla środowiska opakowania składające się z podstawek i folii ochronnej, które przedłużają świeżość żywności i są przyjazne dla środowiska. Zrównoważone opakowania YPACK wykonane są z produktów ubocznych, takich jak serwatka czy łupiny migdałów, które zazwyczaj są wyrzucane. Kompostowalne rozwiązanie YPACK wykonane jest ze zrównoważonego biopolimeru, poli(3-hydroksymaślanu-co-3-hydroksywalerianianu), pochodzącego z serwatki i mikrocelulozy z łupinek migdałów. Jak wyjaśniono w komunikacie prasowym, „zespół projektu YPACK ustalił, że połączenie tlenku cynku i olejku eterycznego z oregano pomaga w zagwarantowaniu skutecznej ochrony przed skażeniem bakteryjnym”.

Biodegradowalna alternatywa

W tym samym komunikacie prasowym czytamy, że proponowana przez projekt YPACK alternatywa dla tradycyjnych plastikowych opakowań może ulec biodegradacji w ciągu 90 dni. „Ustalenia te potwierdzają potencjał aktywnych bioopakowań, które wydłużają okres przydatności do spożycia takich świeżych produktów jak mięso, owoce, warzywa i makaron”. Cytowany w tym samym komunikacie prasowym, dr José María Lagarón z Hiszpańskiej Krajowej Rady ds. Badań Naukowych, koordynującej projekt YPACK, mówi: „Wróżymy świetlaną przyszłość materiałom opakowaniowym wykonanym w oparciu o surowce z recyklingu, o ile same opakowania będą funkcjonalne. Mają one szansę zastąpić istniejące rozwiązania, które nie są przyjazne dla środowiska. Przewaga tych materiałów polega na tym, że można je utylizować z innymi odpadami organicznymi”. W artykule zwrócono uwagę na przeciwdrobnoustrojowe właściwości tlenku cynku i związków zawartych w olejku eterycznym z oregano, które stanowią skuteczną ochronę przed gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus) i pałeczką okrężnicy (Escherichia coli), czyli bakteriami wywołującymi zatrucie pokarmowe. „Naukowcy oszacowali także optymalną skuteczność przeciwbakteryjnych właściwości olejku eterycznego (dla krótkiego okresu wynoszącego 15 dni) i tlenku cynku (dla okresu wynoszącego do 48 dni) zastosowanych w »otwartych« i »zamkniętych« systemach”. Dr Lagarón wyjaśnia, że badaniem objęto szczelne opakowania przeznaczone dla „kawałków owoców i surowego mięsa oraz opakowania pozwalające na wielokrotne otwieranie i zamykanie, takie jak torebki na chleb czy opakowania na plastry szynki, w przypadku których ochrona przeciwko drobnoustrojom jest szczególnie istotna”. Partnerzy projektu YPACK podkreślają, że „wydłużenie przydatności do spożycia o 20 % i 50 % może ograniczyć marnowanie żywności o odpowiednio 12,5 % i 30 %”. Realizacja projektu YPACK (HIGH PERFORMANCE POLYHYDROXYALKANOATES BASED PACKAGING TO MINIMISE FOOD WASTE) zakończy się w październiku 2020 roku. Przeprowadzone przez zespół YPACK wstępne badanie konsumenckie wykazało, że konsumenci nie są przeciwni wykorzystywaniu łupinek migdałów i serwatki do produkcji materiałów do pakowania żywności. Z artykułu opublikowanego na stronie projektu dowiadujemy się, że testom trwałości produktów żywnościowych zapakowanych w opakowania YPACK poddane zostanie „mięso, młode ogórki i świeży makaron”. Więcej informacji: strona projektu YPACK

Słowa kluczowe

YPACK, opakowania żywności, okres trwałości, przeciwdrobnoustrojowe

Powiązane artykuły