European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2023-04-17

Article available in the following languages:

Jak stworzyć technologię inteligentnego miasta z samochodami podłączonymi do sieci

Dzięki unijnej inicjatywie we Włoszech testowana jest technologia oprogramowania na potrzeby aplikacji w inteligentnych miastach.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Inicjatywy dotyczące inteligentnych miast są coraz częściej wdrażane w rozmaitych sektorach, takich jak mobilność i technologie informacyjno-komunikacyjne, w celu lepszego zarządzania zasobami i poprawy jakości życia obywateli. Wizja takich innowacyjnych rozwiązań daje nadzieję na integrację danych z wielu organizacji, różnorodnych środowisk i szerokiej gamy inteligentnych urządzeń, co może stanowić wyzwanie. Z pomocą przychodzi finansowany ze środków UE projekt CLASS, w ramach którego opracowywane są zrównoważone, skuteczne i bezpieczne aplikacje mobilności do zastosowania w inteligentnych miastach przyszłości. Technologia oprogramowania testowana jest na samochodach podłączonych do sieci na tak zwanym inteligentnym obszarze motoryzacyjnym w Modenie (Modena automotive smart area; MASA) w północnych Włoszech. Jak napisano w komunikacie prasowym na stronie internetowej projektu: „Umożliwiając analizowanie dużych zbiorów danych przy ograniczeniach w czasie rzeczywistym, architektura oprogramowania CLASS zapewnia rozwiązanie problemów związanych z zarządzaniem bardzo dużymi ilościami skomplikowanych danych (dotyczących pieszych, ruchu drogowego, pojazdów itp.) w czasie rzeczywistym”. „Analizy danych w ruchu i danych w spoczynku są zintegrowane na jednej platformie programistycznej, która daje gwarancje w czasie rzeczywistym”. Cytowany w tym samym komunikacie prasowym Eduardo Quiñones, który reprezentuje koordynatora projektu, Barcelona Supercomputing Center, mówi: „Dzięki możliwości przetwarzania analiz dużych zbiorów danych przy ograniczeniach w czasie rzeczywistym, platforma CLASS stanowi znaczący krok w kierunku urzeczywistnienia bezpiecznych pojazdów podłączonych do sieci”.

Aplikacje inteligentnych miast

Projekt CLASS (Edge and CLoud Computation: A Highly Distributed Software Architecture for Big Data AnalyticS) potrwa do grudnia 2020 r. Jego celem jest wydajne przetwarzanie licznych i heterogenicznych strumieni danych w celu uzyskania cennych informacji i stworzenia wspólnej bazy danych dla Modeny. W związku z tym uczestnicy projektu CLASS rozpoczęli gromadzenie danych z urządzeń i czujników wykorzystujących internet rzeczy zainstalowanych w MASA oraz w wyposażonych w zaawansowane technologie samochodach Maserati. Są one obsługiwane przez kierowców, którzy mogą przetestować innowacyjny potencjał technologii CLASS w zakresie zarządzania ruchem i zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy. Aplikacje inteligentnych miast opracowane w ramach projektu CLASS obejmują cyfrowe znaki drogowe, inteligentny system parkowania, symulację zanieczyszczenia powietrza i wykrywanie przeszkód. Jak wyjaśniono w tym samym komunikacie prasowym, aplikacja cyfrowych znaków drogowych oferuje porady na temat najlepszych dostępnych tras, na przykład w razie wypadku lub na potrzeby pojazdów ratowniczych. Na stronie projektu czytamy: „W przypadku pojazdów ratowniczych (np. karetek pogotowia, wozów strażackich czy pojazdów policyjnych) będzie ona dynamicznie tworzyć »zielone trasy« poprzez dostosowanie częstotliwości sygnalizacji świetlnej w celu skrócenia czasu interwencji”. Aplikacja inteligentnego parkowania zbiera informacje w czasie rzeczywistym o dostępnych miejscach parkingowych na monitorowanym obszarze. Symulacja zanieczyszczenia powietrza wykorzystuje dane z rozproszonej infrastruktury czujników MASA do oszacowania emisji zanieczyszczeń z poruszających się pojazdów w czasie rzeczywistym. „Wykrywanie przeszkód ostrzega kierowców o pieszych i obiektach pojawiających się na ich drodze, nawet jeśli nie są one widoczne dla samochodu”, dodano w komunikacie prasowym. Partnerzy projektu mają nadzieję, że uczestnicy projektu CLASS przygotują również zaplecze technologiczne dla pojazdów autonomicznych. Więcej informacji: strona projektu CLASS

Kraje

Hiszpania

Powiązane artykuły