European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Natural, health-benefiting fabrics to protect our skin from external agents

Article Category

Article available in the following languages:

Inteligentne, luksusowe dzianiny tkane z naturalnych europejskich włókien

Naturalne tkaniny oferują szereg korzyści zdrowotnych, niezależnie od tego, czy wykorzystuje się je w odzieży sportowej, czy ubraniach z wybiegu. Chronią one osobę, która je nosi, oraz środowisko.

Zdrowie icon Zdrowie

Tkaniny pozyskane w sposób zrównoważony mogą w ogromnym stopniu ograniczyć europejski ślad węglowy. Jednym z obiecujących sposobów osiągnięcia go jest wybieranie produktów o wyższej jakości i trwałości oraz korzystanie z dobrodziejstwa naturalnych włókien i tkanin dostępnych w całej Europie. Projekt PYRATEX®, realizowany przez firmę z sektora badań i rozwoju oraz dostawcę tkanin, PYRATES, zajmuje się opracowaniem innowacyjnych dzianin na bazie włókien roślinnych. Twórcy projektu mają nadzieję przekształcić europejski przemysł tekstylny, działając od wewnątrz. Główne cele zespołu zakładały zaprezentowanie innowacyjnych produktów wytworzonych z zastosowaniem tradycyjnych europejskich technik tekstylnych poprzez połączenie wiedzy eksperckiej na temat różnych procesów, od produkcji włókien tekstylnych po przędzę, gotowe tkaniny i wykończenia. „Chcieliśmy wprowadzić na rynek tkaniny o wielu właściwościach i funkcjonalności naturalnych włókien, czyli coś, czego brakuje obecnie na rynku tekstylnym”, opowiada Regina Polanco, założycielka i dyrektor generalna PYRATES.

Zwycięskie formuły

PYRATES wykorzystuje włókna pozyskane w zrównoważony sposób, których produkcja wymaga mniejszej ilości wody i energii, a także generuje mniej CO2. Odzież nie jest poddawana obróbce chemicznej, przez co cały proces jest bardziej ekologiczny, zdrowszy i lepszy dla środowiska. Produkty PYRATEX® to luksusowe dzianiny wyprodukowane z włókien roślinnych, poddanych upcyklingowi lub biodegradowalnych, a do tego pozyskanych wyłącznie z europejskich źródeł. „Włókna roślinne pochodzą z różnych roślin, dzięki czemu tkanina ma unikalne właściwości przyjazne dla skóry. Wszystkie włókna zostały przetestowane i mają certyfikat europejskich instytutów tekstylnych”, wyjaśnia Pilar Tejada, kierownik działu projektowania w PYRATES. Odzież dzieli się na kilka kategorii, z których każda oferuje pozytywne właściwości. Na przykład kategoria „PYRATEX® health” obejmuje dwa produkty: polar i jersey wykonane z włókien roślinnych. Utrzymują one ciepło na komfortowym poziomie, chroniąc przy tym przed promieniowaniem UV. Z kolei kategoria „PYRATEX® cosmetic” obejmuje pięć tkanin dbających o skórę, wykonanych z biowłókien, które – jak twierdzi firma – pomagają ograniczać neurologiczne zapalenie skóry i łuszczycę, dwa powszechne schorzenia skóry. Tkanina zawiera włókna wytworzone z wodorostu z Północnego Atlantyku wykazującego właściwości antyoksydacyjne dzięki wysokim poziomom witaminy E oraz minerałom takim jak sód, magnez czy wapno.

Transformacja przemysłu tekstylnego

Firmę PYRATES założono, wierząc, że odzież musi ewoluować wraz ze zmieniającymi się czasami. Po opracowaniu przyjaznych dla środowiska tkanin pozyskiwanych w zrównoważony sposób celem jest wprowadzenie innowacji w przemyśle tekstylnym poprzez podzielenie się innowacjami technologicznymi. „Możemy współtworzyć każdą markę, aby dostosować się do jej szczególnych potrzeb estetycznych, funkcjonalnych bądź strukturalnych. Może to skutkować stałą współpracą mogącą obejmować badania i rozwój tkanin, a także produkcję. Dodatkowo możemy wspomagać zespół każdej z marek w skutecznym objaśnianiu klientom innowacyjnych właściwości prezentowanych tkanin”, opowiada Tejada.

Europejska rewolucja

Już od ponad 3 lat zespół PYRATES wprowadza na rynek kategorię tkanin PYRATEX® i poszerza bazę klientów, dostarczając tekstylia różnym markom, od producentów odzieży sportowej po projektantów mody. „Nasze tkaniny znaleźć można w ofercie takich marek jak Vaara, PANGAIA, Haute Hijab oraz ASICS, które 8 marca wypuszczą kolekcję damską wyprodukowaną z materiałów PYRATEX®!”, oznajmia Polanco. Pracujący nad inteligentnymi tkaninami zespół PYRATES zaistniał w mającym długą historię sektorze europejskich tekstyliów, łącząc europejską tradycję i innowacje, wytwarzając tkaniny z innowacyjnych włókien w zakładzie działającym od 1780 roku. „Jesteśmy też bardzo dumni z tego, że mamy swój wkład w powrocie przemysłu tekstylnego do Europy, będącej kiedyś gigantem w tej branży. Mamy nadzieję, że odzyska ona dawną pozycję”, podsumowuje Polanco.

Słowa kluczowe

PYRATEX, tkaniny, odzież, europejski, naturalny, zdrowie, korzyści

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania