Skip to main content
European Commission logo print header

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2023-04-17

Article available in the following languages:

Wyznaczanie trendów w nauce: czym jest ograniczanie kontaktów międzyludzkich i w jaki sposób może spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa?

Naukowcy i pracownicy służby zdrowia zgodnie twierdzą, że ograniczanie kontaktów między ludźmi jest kluczowym orężem w walce z szybkim rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Badania podstawowe icon Badania podstawowe
Zdrowie icon Zdrowie

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. W związku z tym coraz więcej krajów wprowadza znaczne ograniczenia możliwości przemieszczania się obywateli, by uniknąć gwałtownego wzrostu zakażeń, który mógłby sparaliżować służbę zdrowia. Dodatkowo rządy państw apelują do swoich obywateli o ograniczanie kontaktów bezpośrednich, czyli unikanie tłumów i nie zbliżanie się do innych ludzi. Takie postępowanie powoli staje się normą, a WHO uznaje je za jeden z podstawowych środków ochronnych. W swoich wytycznych WHO zaleca zachowanie bezpiecznej odległości – co najmniej jeden metr – od osoby, która kaszle lub kicha.

Dobre przygotowanie i skuteczna reakcja ponad wszystko

„Doświadczenia Chin, Korei Południowej, Singapuru i innych państw wyraźnie wskazują, że masowe przeprowadzanie testów i śledzenie kontaktów połączone z dystansowaniem społecznym i mobilizacją społeczeństwa może zapobiegać zakażeniom i ratować życie”, powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO, podczas konferencji prasowej. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), unijna agencja, której zadaniem jest ochrona Europy przed chorobami zakaźnymi, opublikowała poradnik zawierający przydatne wskazówki dotyczące skutecznego ograniczania kontaktów między ludźmi.

Ograniczanie kontaktów bezpośrednich chroni społeczeństwo

W artykule opublikowanym niedawno w serwisie SSRN australijscy naukowcy wskazali procedury, które wszystkie kraje powinny jak najszybciej wdrożyć. Wśród zaleceń wymieniają zachowanie zdrowego rozsądku oraz przestrzeganie kilku praktycznych zasad, które pomogą chronić miejsca pracy, szkoły i domy. „Większość krajów decyduje się na izolację społeczną i promowanie zasad właściwej higieny dopiero wtedy, gdy liczba zakażeń zaczyna gwałtownie rosnąć”, czytamy w artykule. „To daje wirusowi wiele tygodni na rozprzestrzenianie się, co sprawia, że bazowy współczynnik reprodukcji R0 jest wyższy niż gdyby wspomniane działania wprowadzono przed potwierdzeniem pierwszych zakażeń lub nagłym wzrostem ich liczby. W kontekście nieuniknionego wzrostu zachorowań na [chorobę] COVID-19 należy zatem rozważyć wprowadzenie środków zapobiegawczych, które prawie nic nie kosztują, czyli promowanie właściwej higieny i zalecanie ograniczania kontaktów bezpośrednich”. Autorzy artykułu podkreślają, że kluczowe znaczenie ma szybkie reagowanie: „Wczesne interwencje mające na celu zmniejszenie średniej częstotliwości i czasu narażenia na kontakt z wirusem mogą ograniczyć ryzyko zakażenia, zmniejszyć średnią dawkę zakaźną wirusa u osób narażonych oraz zminimalizować liczbę pacjentów w stanie ciężkim, co ostatecznie spowoduje, że choroba stanie się mniej zakaźna. Etap wprowadzania środków zapobiegawczych mógłby także pomóc rządom, pracodawcom, szkołom i przedsiębiorstwom lepiej przygotować się na kolejną fazę, czyli wdrażanie bardziej rygorystycznych procedur. Kraje i regiony, w których do tej pory nie potwierdzono żadnych przypadków choroby COVID-19, powinny założyć, że koronawirus już u nich jest i rozważyć wdrożenie tanich środków zwiększających poziom higieny i ograniczających kontakty między ludźmi”. „Mamy dowody na skuteczność ograniczania kontaktów między ludźmi w Chinach, gdzie zakazano zgromadzeń publicznych, zalecono samokwarantannę i zamknięto obszary o dużym natężeniu ruchu”, powiedziała dr Lipi Roy, adiunkt w Departamencie Zdrowia Ludności akademickiego ośrodka medycznego NYU Langone Health w Nowym Jorku, https://www.insider.com/what-does-social-distancing-mean-how-you-can-practice-it-2020-3 w wypowiedzi dla serwisu (Insider). „Od momentu wprowadzenia tych środków liczba zakażeń ustabilizowała się”. Ograniczanie kontaktów bezpośrednich jest obecnie najważniejszą rzeczą, jaką każdy z nas może zrobić, żeby zatrzymać pandemię. Dzięki temu dajemy też naukowcom więcej czasu na opracowanie szczepionki. Człowiek jest z natury istotą społeczną, więc ograniczenie praktycznie wszystkich kontaktów międzyludzkich może wydawać się trudne. Ale jest to coś, co wszyscy możemy zrobić, by chronić siebie nawzajem. Pamiętajcie, że choć musimy spędzić trochę czasu w odosobnieniu, tak naprawdę nie jesteśmy sami.

Słowa kluczowe

coronavirus

Kraje

Stany Zjednoczone