Skip to main content
European Commission logo print header

Integrating Punching and Laser Coil Technology for Metal Manufacturing Industry

Article Category

Article available in the following languages:

Maszyna do wykrawania laserowego optymalizuje zużycie surowców, czas produkcji i przestrzeń w zakładzie

Maszyny do formowania metali są stosowane w wielu gałęziach produkcji, ale obecnie brakuje rozwiązań umożliwiających pełną integrację procesu formowania metali, w tym wykrawanie elektryczne, cięcie laserem światłowodowym i bezpośrednie podawanie zwojów. W ramach pewnej unijnej inicjatywy opracowano nowoczesną maszynę laserową do wykrawania, która spełnia te wymagania produkcyjne.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Finansowany przez UE projekt Efficoil pomógł rozwiązać pewien obserwowany na rynku problem, dotyczący wytwarzania części metalowych wymagających skomplikowanych procesów przy pomocy prostego, ekonomicznego i zajmującego niewiele miejsca systemu. Potrzebny jest system, który wyeliminuje wymagającą konfigurację i pracochłonne czynności związane z ładowaniem i rozładowywaniem części obrabianych na kilku maszynach.

Dwie technologie produkcji, jedna maszyna

Aby odpowiedzieć na to zapotrzebowanie, uczestnicy projektu Efficoil opracowali system, który jest zasilany zwojami i łączy dwie najpopularniejsze technologie produkcji części metalowych w jednej maszynie, a mianowicie wykrawanie/formowanie za pomocą narzędzi mechanicznych i cięcie laserem światłowodowym. „System jest kompaktowy, zajmuje niewiele miejsca oraz jest ekonomiczny i łatwy w obsłudze”, mówi Fabrizio Mologni, dyrektor generalny w firmie Produtech koordynującej projekt. „Pozwala na produkowanie elementów metalowych dowolnego typu, od najprostszych po najbardziej skomplikowane, bez konieczności ponownego uruchamiania”. Partnerzy zaprojektowali i wykonali linię do formowania blach. Jest ona wyposażona w dwie kompaktowe i niezależne głowice robocze (urządzenia do wykrawania elektrycznego i cięcia laserem światłowodowym), które pracują w jednej linii dzięki innowacyjnemu systemowi elektronicznemu. Jednostki te są ze sobą doskonale zsynchronizowane i pracują w tym samym obszarze roboczym. Wyjątkowość maszyny polega na tym, że w jednej linii tnie ona i formuje blachy w zwojach. Zespół Efficoil z powodzeniem zademonstrował możliwość współdziałania tych dwóch technologii produkcyjnych. „Oznacza to zwiększoną efektywność otrzymywania docelowych części przy pomocy złożonych procesów, bez konieczności konfigurowania narzędzi w różnych maszynach i przenoszenia części na kilka stanowisk pracy”, wyjaśnia Mologni. „Ponadto, co niezwykle korzystne, podawanie blachy ze zwojów pozwala wyeliminować prace związane z cięciem pojedynczych arkuszy, które są zwykle używane do produkcji z użyciem tradycyjnych maszyn”.

Wytwarzanie metalowych części w nowatorski sposób

Podczas procesów cięcia i formowania blach przy użyciu narzędzi mechanicznych linia wykorzystuje zasilane elektrycznie urządzenie mechatroniczne, które dostosowuje prędkość roboczą narzędzi. Efektem jest mniejszy hałas i zużycie narzędzi. Cięcie blach wykonywane jest za pomocą lasera światłowodowego, co oznacza mniejsze zużycie energii, mniejszy wpływ na środowisko dzięki redukcji emisji CO2, lepszą jakość cięcia oraz zmniejszenie zapotrzebowania na prace konserwacyjne. Zasilana zwojami blachy maszyna do wykrawania laserowego ma umożliwić radykalną redukcję zużycia surowców. Zwoje są bardzo długie, co umożliwia cięcie kilku części naraz poprzez ułożenie ich przy pomocy programów do rozmieszczania przez co możliwe jest ograniczenie ilości odpadów na końcu i początku zwoju. Zwoje zajmują mniej przestrzeni na powierzchni produkcyjnej – na jeden zwój potrzeba znacznie mniej miejsca niż na taką samą ilość blachy na palecie. „Użytkownicy mogą wytwarzać części – nawet te o skomplikowanym kształcie – w oparciu o automatyczne cykle pracy, które nie wymagają stałego nadzoru operatorów”, dodaje Mologni. „Ponadto, większa elastyczność produkcji umożliwia pracę w trybie just-in-time, który jest coraz częściej wymagany przez producentów części z blach”. Pierwszy prototyp laserowego urządzenia do wykrawania odznacza się doskonałymi osiągami oraz zmniejszonym wpływem na środowisko i mniejszymi kosztami. „Dzięki projektowi Efficoil jesteśmy gotowi na wprowadzenie na rynek nowej maszyny do obróbki metalu, która łączy w sobie elastyczność wykrawania zwojów blach – procesu opatentowanego przez naszą firmę Produtech – z precyzją i szybkością cięcia laserem światłowodowym, które jako pierwsi wprowadziliśmy na rynek”, podsumowuje Mologni.

Słowa kluczowe

Efficoil, zwoje, cięcie, produkcja, wykrawanie, cięcie laserem światłowodowym, części metalowe, wykrawarka laserowa, formowanie metalu, cięcie blachy

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania