Skip to main content
European Commission logo print header

Creating High Performance Insect Breeds via a Platform for Typing of Insect Strains

Article Category

Article available in the following languages:

Prace nad stworzeniem lepszej rasy owadów

W celu urzeczywistnienia możliwości użycia owadów jako źródła pokarmu dla zwierząt szkocka firma zajmująca się hodowlą owadów pracuje nad stworzeniem wysokowydajnej rasy muchówek z gatunku Hermetia illucens.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Produkcja pokarmu dla zwierząt, zarówno w zakresie roślin pastewnych, jak i gotowej paszy, stanowi dużą część przemysłu, która ma zasadnicze znaczenie dla produkcji żywności przeznaczonej dla ludzi. Jednakże ze względu na takie czynniki jak wzrost liczby ludności, rosnąca klasa średnia w krajach rozwijających się oraz ograniczona ilość gruntów i zasobów oczekuje się, że do 2030 roku na światowym rynku pasz wystąpi niedobór sięgający 60 milionów ton. Jeżeli nie znajdziemy alternatywy dla mączki sojowej i rybnej, stosowanych zwykle w paszach dla zwierząt gospodarskich, niedobór ten będzie miał znaczący wpływ na światową produkcję żywności. Jedną z potencjalnych alternatyw jest użycie w tym celu owadów. Według Beta Bugs, szkockiej firmy zajmującej się hodowlą owadów, głównym kandydatem do tej roli jest gatunek Hermetia illucens. Dzięki wsparciu w ramach finansowanego ze środków UE projektu PLATYPIS firma opracowała nowy, innowacyjny system do zwiększenia produktywności i wydajności tego gatunku. „W przeciwieństwie do innych gatunków hodowlanych, owadom, które przystosowano do hodowli dopiero niedawno, daleko jest do optymalizacji na potrzeby zastosowań przemysłowych”, mówi Thomas Farrugia, założyciel i dyrektor generalny firmy Beta Bugs oraz koordynator projektu PLATYPIS. „Aby zwiększyć wydajność, jakość i łatwość hodowli owadów z gatunku Hermetia illucens, firma Beta Bugs opracowała najnowocześniejsze programy hodowlane oraz wypróbowała i przetestowała różne biotechniki”.

Rozpracowywanie owadów

Misją firmy Beta Bugs jest zapewnienie szybko rozwijającemu się rynkowi owadów paszowych ras gatunku Hermetia illucens potrzebnych do zapewnienia większej wydajności i możliwości konkurowania ze składnikami pasz o niezrównoważonym charakterze. Projekt PLATYPIS pomógł firmie w realizacji tej misji poprzez zbadanie możliwości stworzenia pierwszej na świecie firmy zajmującej się genetyką owadów, mogącej dostarczać przemysłowi wysokowydajne rasy owadów. „W ramach tego projektu chcieliśmy zrozumieć, jakie są kluczowe wymagania i działania niezbędne do zapewnienia sukcesu komercyjnego, jednocześnie nie narażając na ryzyko technicznych aspektów firmy”, wyjaśnia Farrugia. „Potwierdziliśmy, że na rynku istnieje zapotrzebowanie na wysokowydajną genetykę owadów”. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku firma opracowała szereg biotechnik, które w połączeniu z nowoczesnym programem hodowli genetycznej doprowadziły do stworzenia szeregu odmian gatunku Hermetia illucens, które znacznie przewyższają te występujące w warunkach naturalnych. Jak mówi Farrugia, firma Beta Bugs dobiera konkretną odmianę stosownie do szczególnych potrzeb klienta, a następnie krzyżuje ją, aby stworzyć owada, który jest zoptymalizowany specjalnie na potrzeby konkretnego zastosowania. „Następnie dostarczamy klientowi świeże zapasy owadów w regularnych odstępach czasu, przy czym każdy z nich jest bardziej wydajny niż ten poprzedni, zapewniając w ten sposób roczny wzrost wydajności o minimum 2 %”, dodaje Farrugia. „To gwarantuje naszym klientom stałe korzyści z korzystania z naszych odmian”.

Ciągły rozwój

Aby wesprzeć wprowadzenie na rynek tych odmian muchówek z gatunku Hermetia illucens na dużą skalę, firma Beta Bugs zajęła się również nawiązywaniem strategicznych relacji. Podczas trwania projektu PLATYPIS firma przeniosła na przykład całą swoją działalność z Anglii do Edynburga w Szkocji. Dzięki temu posunięciu firma znajduje się teraz bliżej Instytutu Roslin, kluczowego partnera i światowego lidera w dziedzinie genetyki zwierzęcej. Mimo że projekt dobiegł już końca, firma Beta Bugs nadal zmierza w kierunku komercjalizacji, powiększając swój zespół i starając się o dalsze środki finansowe. „Projekt PLATYPIS stanowił kluczową część planu działania naszej firmy, dzięki czemu mogliśmy nawiązać współpracę z prywatnymi i publicznymi instytucjami finansującymi oraz zainteresowanymi stronami z branży rolno-spożywczej”, mówi Farrugia. „Mówiąc najprościej, był to prawdziwy punkt zwrotny”.

Słowa kluczowe

PLATYPIS, Beta Bugs, pasza dla zwierząt, owady, Hermetia illucens, produkcja żywności, rynek pasz, zwierzęta gospodarskie, genetyka zwierząt

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania