Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Unlocking the potential of EU cultivated quinoa through the production of protein-rich quinoa flour and functional quinoa starch

Article Category

Article available in the following languages:

Wykorzystanie potencjału białkowego komosy ryżowej

Przełomowa technologia frakcjonowania opracowana przez holenderską firmę produkującą żywność pomaga urzeczywistnić wykorzystanie komosy ryżowej w roli źródła białka.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Według raportu wykonanego na zlecenie ONZ wysiłki na rzecz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla zdadzą się w zasadzie na nic, jeśli ludzie nie zmienią swoich nawyków żywieniowych. W związku z tym, że dieta oparta na produktach mięsnych wiąże się z wieloma zagrożeniami dla zdrowia i problemami natury środowiskowej, rośnie zapotrzebowanie na alternatywne białka pochodzenia roślinnego. Prawie wszystkie dostępne na rynku produkty białkowe pochodzenia roślinnego bazują na soi i pszenicy, których użycie wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Soja na ten przykład jest alergenem pokarmowym, a jej dostawy pochodzą w dużym stopniu z importu spoza UE, często z krajów, w których dozwolona jest uprawa roślin modyfikowanych genetycznie i gdzie obowiązują niższe standardy środowiskowe. Z kolei rynek białka pozyskiwanego z pszenicy jest ograniczony ze względu na to, że zawiera ona gluten. W miarę poszukiwania przez producentów żywności alternatywnych źródeł białka pochodzenia roślinnego na potrzeby ich wzbogaconych produktów spożywczych wiodącym pretendentem do tego miana okazała się być komosa ryżowa. „Komosa ryżowa jest uznawana za doskonałą roślinę zawierającą białko o wyjątkowej jakości”, mówi Marc Arts, założyciel i dyrektor generalny www.greenfood50.com (GreenFood50), holenderskiej firmy zajmującej się produkcją i komercjalizacją składników z komosy ryżowej o wysokiej wartości dodanej. „Poza możliwością uprawy w suchych i słonych warunkach komosa ryżowa jest również doskonałym źródłem błonnika, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów”. W ciągu ostatniej dekady produkcja komosy ryżowej na terenie UE znacznie wzrosła. Jednak ze względu na brak specjalnie dostosowanej technologii jej wykorzystanie jako alternatywy dla białka pozostaje na niskim poziomie. Ma to jednak wkrótce ulec zmianie, a to dzięki przełomowej technologii frakcjonowania opracowanej przez firmę GreenFood50 przy wsparciu finansowanego ze środków UE projektu QUINNOVA.

Zdrowe, funkcjonalne składniki

Firma GreenFood50 opracowała swoją technologię frakcjonowania konkretnie z myślą o szczególnym charakterze nasion komosy ryżowej. Ta technologia, której użycie skutkuje powstaniem wysokobiałkowej frakcji, wykorzystuje innowacyjny, suchy proces frakcjonowania, który jest przyjazny dla środowiska, a także zużywa mniej energii i wody niż alternatywne technologie. „W ramach projektu QUINNOVA oceniliśmy techniczną, komercyjną i finansową wykonalność zwiększenia skali tej technologii”, wyjaśnia Arts. „Dzięki tej ocenie dowiedzieliśmy się, że nasza technologia frakcjonowania na potrzeby produkcji składników na bazie komosy ryżowej na dużą skalę jest ekonomicznie opłacalna”. W ramach projektu dokonano również dogłębnej analizy rynku, na podstawie której firma stwierdziła wśród konsumentów rosnącą świadomość na temat korzyści płynących ze stosowania białek pochodzenia roślinnego oraz negatywnego wpływu spożycia mięsa – zarówno na zdrowie, jak i na środowisko naturalne. Analiza wykazała również rosnącą liczbę osób o szczególnych potrzebach żywieniowych. „Nasze produkty na bazie komosy ryżowej są postrzegane jako zdrowe, funkcjonalne składniki, które mogą być stosowane nie tylko jako substytut mięsa, ale również w żywieniu sportowców i produktach bezglutenowych”, mówi Arts. „Wszystko to dobrze wróży zbywalności naszej oferty produktów QUINNOVA”.

Duży krok naprzód

Dzięki usprawnieniu procesu produkcyjnego i zwiększeniu jego skali firma GreenFood50 jest gotowa do przyspieszenia wprowadzenia produktów QUINNOVA na rynek. W styczniu 2020 roku firma zrobiła duży krok w tym kierunku, przejmując grupę Dutch Quinoa Group wraz z jej wiedzą i zdolnościami w zakresie komosy ryżowej. Jak twierdzi Arts, przejęcie to jeszcze bardziej wzmacnia pozycję firmy jako lidera na rynku i umożliwia jej zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na wysokiej jakości składniki roślinne. „To przejęcie, w połączeniu z wiedzą, którą zdobyliśmy w ramach projektu QUINNOVA, pozwoli na pełne wykorzystanie potencjału komosy ryżowej, co zaowocuje zrównoważonym systemem produkcji żywności, zdolnym do wyżywienia coraz większej światowej populacji”, mówi.

Słowa kluczowe

QUINNOVA, GreenFood50, technologia frakcjonowania, produkcja żywności, komosa ryżowa, białko, nawyki żywieniowe, białko pochodzenia roślinnego, producenci żywności

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania