European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2023-04-17

Article available in the following languages:

Opracowanie wydajnej i opłacalnej technologii energii wiatru

Międzynarodowe konsorcjum ukończyło projekt cumowania w pojedynczym punkcie (single-point mooring, SPM) dla unoszących się na wodzie turbin wiatrowych.

Energia icon Energia

Powszechnie docenia się znaczenie energii wiatru na obszarach morskich w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego i różnorodności. Konieczne jest więc zaoferowanie bardziej atrakcyjnych cenowo rozwiązań technologicznych. Twórcy finansowanego ze środków UE projektu PivotBuoy opracowują nowatorski system, który pozwoli ograniczyć koszty unoszących się na wodzie turbin wiatrowych na obszarach morskich, a także ułatwi szybsze podłączanie tego rodzaju platform. Jak wyjaśniono w artykule na stronie internetowej projektu, partnerzy ukończyli projekt nowego systemu, który jest obecnie gotowy do produkcji. „Fazę projektową ukończono po 10 miesiącach intensywnych prac”. Jak czytamy dalej: „Celem projektu PivotBuoy jest potwierdzenie korzyści oferowanych przez system »PivotBuoy«, czyli zaawansowany system opłacalnego i niezawodnego cumowania, podłączania, montowania i obsługiwania turbin unoszących się na wodzie. Do testów wykorzystana zostanie platforma o mniejszej skali z turbiną Vestas V29 dostosowaną w konfiguracji z wiatrem oraz z siecią podłączoną do placówki testowej PLOCAN na Wyspach Kanaryjskich”. Zespół odbył niedawno w Barcelonie spotkanie poświęcone szczegółowej weryfikacji projektu. „Projekt wszedł obecnie w fazę produkcyjną poprzedzającą montaż i instalację planowane na jesień 2020 roku”, podano w tym samym artykule.

Duży wpływ

Partnerzy projektu uważają, że nowa technologia wywrze wpływ na cały sektor. Według strony internetowej projektu „system ten można nie tylko zintegrować z unoszącymi się na wodzie platformami wiatrowymi wykorzystującymi (…) systemy [SPM], ale również zastosować w innych sektorach, takich jak energia fal i pływów”. Dalej czytamy: „Konsorcjum projektu, zrzeszające doświadczonych partnerów przemysłowych z sektorów naftowego i gazowego, morskiego oraz sektora platform wiatrowych na obszarach morskich, a także najwybitniejsze ośrodki badań i rozwoju, wprowadzi też dodatkowe innowacje w zakresie elementów, materiałów, jak i technik instalacji oraz obsługi i konserwacji. Przyczyni się to do rozwoju sektora turbin wiatrowych unoszących się na wodzie”. Projekt PivotBuoy (PivotBuoy - An Advanced System for Cost-effective and Reliable Mooring, Connection, Installation & Operation of Floating Wind) zakończy się w marcu 2022 roku. Jako że platforma może funkcjonować w wodzie o większej głębokości, otworzy dostęp do setek lokalizacji, które do tej pory były niedostępne pod względem technicznym lub komercyjnym. System koncentruje się na połączeniu systemów SPM z systemami typu tension-leg platform (TLP) oraz na wydajniejszym projekcie konstrukcji w konfiguracji z wiatrem. SPM odnosi się do wstępnej instalacji systemu mocowania i podłączania z wykorzystaniem niewielkich statków, zaś TLP wiąże się z redukcją masy, ograniczoną długością mocowania oraz zwiększoną stabilnością.

Ograniczenie masy i kosztów

Dzięki systemowi PivotBuoy unoszące się na wodzie platformy mogą biernie dopasowywać swe położenie zależnie od kierunku wiatru, jak można zobaczyć na filmie nakręconym w ramach projektu. Technologia PivotBuoy pozwala na znaczne ograniczenie masy unoszących się na wodzie konstrukcji wiatrowych w porównaniu z obecnymi systemami półzanurzalnymi i masztowymi. Partnerzy projektu mają nadzieję, że system ograniczy masę platformy nawet o 80 %, zaś koszty – o 50 %. Więcej informacji: strona projektu PivotBuoy

Kraje

Hiszpania

Powiązane artykuły