Skip to main content
European Commission logo print header

Innovative toilet assistive device enabling people with reduced mobility to become independent

Article Category

Article available in the following languages:

Nowe urządzenia wspomagające ułatwiają osobom o ograniczonej sprawności ruchowej uzyskanie większej niezależności

Norweska firma technologiczna pracuje nad kilkoma urządzeniami wspomagającymi, które po wprowadzeniu na rynek mogłyby zrewolucjonizować życie osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Społeczeństwo icon Społeczeństwo

Dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową wyzwaniem mogą być najprostsze zadania. Przykładowo z powodu długotrwałego przebywania w pozycji leżącej bądź siedzącej osoby z urazami rdzenia kręgowego, chore na stwardnienie rozsiane lub mózgowe porażenie dziecięce są bardziej narażone na powstawanie odleżyn. Ponieważ ze względu na ograniczenia ruchowe takie osoby mają trudności z kontrolowaniem stanu skóry, odleżyny często pozostają niezauważone. Osoby o ograniczonej sprawności ruchowej miewają również problemy z jelitami, w tym z kontrolowaniem odruchu jelitowego. W efekcie wizyty w toalecie mogą trwać bardzo długo i wymagać pomocy pracownika opieki zdrowotnej lub asysty innych osób. Takie problemy nie tylko znacząco obniżają jakość życia chorego, ale mogą też stanowić dla niego śmiertelne zagrożenie. Na szczęście technologia pozwala dziś na tworzenie rozmaitych innowacyjnych urządzeń wspomagających, których wprowadzanie na rynek może zrewolucjonizować życie osób o ograniczonej sprawności ruchowej. „Rozwiązania wspomagające mogą pomóc osobom o ograniczonej sprawności zyskać większą niezależność”, mówi Tord Are Meisterplass, założyciel firmy Independence Gear. W czasie jazdy na nartach Meisterplass miał wypadek, w wyniku którego został sparaliżowany od klatki piersiowej w dół. Pod wpływem tego doświadczenia mężczyzna postawił sobie za cel tworzenie rozwiązań, które zapewnią użytkownikowi większą niezależność. W ten sposób powstała norweska firma Independence Gear, która specjalizuje się w innowacyjnych technologiach. Dzięki wsparciu w ramach realizowanego ze środków Unii projektu Dignum firma jest obecnie w przededniu wprowadzenia na rynek dwóch rewolucjonizujących życie użytkownika urządzeń.

Specyficzne, indywidualne rozwiązania

Ponieważ rynek skandynawski jest niewielki, firma Independence Gear planuje wejść też na większe – i bardziej rentowne – rynki, jakimi są Niemcy i Wielka Brytania. W ramach projektu Dignum przeprowadzono badania rynkowe potrzebne firmie do dokonania takiej ekspansji. „Koszty wejścia na rynek międzynarodowy są wysokie, zwłaszcza gdy chodzi o wyroby medyczne”, mówi Bo Solesvik Oppedal, która w Independence Gear zajmuje stanowisko managera. „Oprócz przeprowadzenia standardowej analizy konkurencji trzeba też uwzględnić zasady i przepisy dotyczące certyfikacji wyrobów medycznych w każdym kraju”. Początkowo firma zamierzała wprowadzić na rynek swoje wielofunkcyjne urządzenie Dignum. Urządzenie to zaprojektowano tak, by umożliwiało osobom o ograniczonej sprawności ruchowej samodzielne korzystanie z toalety oraz dbanie o jelita i higienę, w tym wykonywanie lewatywy, mycie i wycieranie ciała oraz szukanie na nim odleżyn. Przeprowadzone przez firmę badanie pokazało jednak, że zapotrzebowanie na taki wyrób jest ograniczone, a gotowość użytkowników do zapłacenia za niego – jeszcze mniejsza. Ku zaskoczeniu zespołu z ogromnym zainteresowaniem spotkała się natomiast oferowana przez narzędzie funkcja kontroli stanu skóry. „Zapotrzebowanie na urządzenie wspomagające, które ułatwia kontrolę skóry i zapobiega odleżynom, jest o wiele większe niż popyt na urządzenie ułatwiające wykonywanie lewatywy”, wyjaśnia Oppedal. „Ostatecznie porzuciliśmy projekt urządzenia wielofunkcyjnego, ponieważ przekonaliśmy się, że tak specyficzne i indywidualne problemy wymagają specyficznych i indywidualnych rozwiązań”.

Odpowiedź na faktyczne potrzeby rynkowe

Firma Independence Gear pracuje obecnie nad dwoma urządzeniami wspomagającymi, by skuteczniej wyjść naprzeciw faktycznym potrzebom rynkowym. „W toku projektu pierwotny pomysł na urządzenie wielofunkcyjne wyewoluował w dwa osobne, wyspecjalizowane urządzenia: Dignum do wykonywania lewatywy i Spectum do kontrolowania stanu skóry”, tłumaczy Oppedal. Spectum jest urządzeniem nieinwazyjnym i nie wymaga dodatkowej certyfikacji, dzięki czemu może pojawić się na rynku szybciej. Jeśli uda się znaleźć wymagane środki, urządzenia powinny trafić do sprzedaży nie później niż w 2021 roku.

Słowa kluczowe

Dignum, urządzenia wspomagające, technologie wspomagające, ograniczona sprawność ruchowa, uraz rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane, mózgowe porażenie dziecięce, odleżyny, opieka zdrowotna, Independence Gear, wyroby medyczne

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania