European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Revivable freezing solution for the insect farming market

Article Category

Article available in the following languages:

Mrożenie jaj owadów, by wykarmić głodny świat

Owady stanowią doskonałe źródło białka dla ryb, drobiu oraz bydła, mogą nawet zastąpić mączkę rybną. Pozwoliłoby to do pewnego stopnia ograniczyć przełowienie oceanów. W ramach pilotażowego projektu FreezeM przez cały rok dostarczano musze jaja do fabryk na całym świecie.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Wykarmienie światowej populacji ryb, drobiu i bydła to coraz trudniejsze zadanie. Jako że popyt na produkty zwierzęce rośnie, produkcja karmy dla zwierząt konkuruje w walce o ograniczone zasoby z produkcją żywności dla ludzi oraz paliwa. Owady mogą być dobrą, zrównoważoną alternatywą dla zbóż i mączki rybnej, jako że owady mają dużo białka, a wiele zwierząt i tak się nimi żywi. Wymagałoby to jednak masowej produkcji owadów na poziomach, których jeszcze nie osiągnięto. Finansowany ze środków UE pilotażowy projekt FreezeM toruje drogę do mrożenia jaj muchówek (Hermetia illucens), umożliwiając ich dostawę przez cały rok do powstającego sektora. „Głównymi problemami na rynku jest cena, możliwość zwiększenia skali działań oraz stała produkcja”, opowiada Yuval Gilad, dyrektor generalny i współzałożyciel FreezeM, izraelskiej firmy typu spin-off z Instytutu Naukowego Weizmanna. „Technologia FreezeM rozwiązuje te problemy, sprawiając, że hodowla i produkcja jaj staje się stabilniejsza i dostępna dla każdego. Obniża to barierę wstępu na rynek dla nowych graczy, jednocześnie ograniczając koszty operacyjne i inwestycje kapitałowe w nowe zakłady”, wyjaśnia Gilad.

Młodzi przedsiębiorcy

Gilad, 37-letni absolwent Instytutu Naukowego Weizmanna, opracował czekającą na opatentowanie metodę FreezeM trzy lata temu wraz z innymi absolwentami: Yoavem Politi (37 lat) oraz Idanem Alyagorem (35 lat). Specjalizują się oni w genetyce molekularnej i biologii rozwojowej. W trakcie realizacji unijnego projektu rozmawiali oni z ekspertami i potencjalnymi klientami, by zwalidować swą metodę. Osiągnęli etap potwierdzenia swej koncepcji i zrealizowali niewielki projekt pilotażowy dla wybranych potencjalnych klientów. „Przeprowadziliśmy dogłębne analizy początkowych celów rynkowych, aby realistycznie ocenić wielkość rynku, rozwój, konkurencję, klientów oraz partnerów”, opowiada Gilad. Zaobserwowali wyraźne zainteresowanie swymi gotowymi do użycia jajami i nowo narodzonymi larwami w przemyśle produkcji pasz zwierzęcych. Uważają, że białko owadzie będzie mogło już wkrótce zastąpić mączkę rybną, ograniczając przełowienie. W Europie co roku wytwarza się ponad 6 000 ton białka owadziego. Do 2030 roku Międzynarodowa Platforma Owadów Żywieniowych i Paszowych ma zamiar osiągnąć poziom 3 milionów ton. Przy korzystnych przepisach poziom ten mógłby wzrosnąć do 5 milionów ton rocznie. Badania przeprowadzone w ramach projektu FreezeM pozwoliły znaleźć rynek dla produktów firmy w sektorze gospodarowania odpadami, jako że larwy muchówek mają zdolność biokonwersji. Istnieje też możliwość nawiązania w przyszłości współpracy z producentami żywności dla ludzi zawierającej owady, zważywszy na problem opisany przez Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa i polegający na zwiększeniu produkcji żywności o 70 % do 2050 roku w celu wyżywienia światowej populacji, która ma w tym czasie wynosić aż 9,7 miliarda osób. „Obecnie jeśli przedsiębiorca z sektora technologii żywności chce stworzyć nowy baton białkowy lub suplement bazujący na białku owadzim, musi zainwestować dużo czasu i pieniędzy w budowę własnej hodowli”, wyjaśnia Gilad. „Dzięki FreezeM taki przedsiębiorca będzie mógł po prostu zamówić jaja lub nowo narodzone larwy potrzebne do rozwijania produktu, a następnie do wytwarzania produktu i bardzo szybkiego dotarcia na rynek przy znacznie niższych nakładach inwestycyjnych”. Według Platformy już teraz ponad 2 miliardy ludzi na świecie jedzą owady. W przyszłości mogą dołączyć do nich mieszkańcy Zachodu. „Jako że konsumenci stają się coraz bardziej świadomi pochodzenia swej żywności, zaś zrównoważony rozwój jest coraz częściej uwzględniany przy podejmowaniu decyzji o tym, co zjemy, spodziewamy się, że w przyszłości białko owadzie będzie składnikiem żywności”, stwierdza Gilad.

Słowa kluczowe

FreezeM, jaja owadów, muchówka, Hermetia illucens, białko owadzie, nowo narodzone larwy, produkcja żywności

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania