Skip to main content
European Commission logo print header

Design and AI for sustainable and safe motorCYcles

Article Category

Article available in the following languages:

Droga do ekologicznych motocykli

Bezpieczniejsze i bardziej ekologiczne motocykle już wkrótce mogą trafić na nasze drogi dzięki zapewniającemu bezpieczeństwo systemowi wykrywania ruchu w martwych polach oraz bardziej zrównoważonym procesom produkcji opracowanym w ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu DAICY.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Transport i mobilność icon Transport i mobilność

Motocykle stanowią praktyczny środek lokomocji, umożliwiający szybkie i łatwe poruszanie się po zatłoczonych miastach. Z drugiej strony ich silniki spalają olej napędowy i benzynę, co sprawia, że pojazdy te stają się kolejnym źródłem zanieczyszczeń. Do tej pory nasze rozwiązania w zakresie mobilności opierały się na silnikach spalinowych, jednak szwedzka firma www.tarform.com (Tarform) stara się patrzeć w przyszłość. Zespół firmy, wspierany przez Unię Europejską w ramach projektu DAICY, opracował nową konstrukcję motocykla elektrycznego, a także zintegrowany system wykrywania ruchu w martwych polach. Rezultat? Znacznie bezpieczniejszy motocykl, który znacznie mniej szkodzi środowisku naturalnemu. „Naszym celem było nadanie priorytetu naturalnym materiałom biologicznym, charakteryzującym się doskonałymi osiągami, a także postawienie na bardziej zrównoważone procesy produkcyjne”, wyjaśnia Taras Kravtchouk, projektant i współzałożyciel firmy Tarform. „Opracowany przez nas motocykl jest wytrzymały i posłuży użytkownikom przez wiele lat, co stanowi jedną z najważniejszych rzeczy z punktu widzenia ekologii. Używanie tego samego sprzętu przez wiele lat zmniejsza jego negatywny wpływ na środowisko”. Firma Tarform dostrzega ogromny potencjał rynku pojazdów elektrycznych, które nie wymagają wielu prac konserwacyjnych, mają mniejszą liczbę ruchomych elementów, a ich wprowadzenie na szeroką skalę pozwoli na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. „Największym problemem, jaki musimy rozwiązać, jest uświadomienie ludziom wielu korzyści oferowanych przez nasz produkt i udowodnienie jego wykonalności”, mówi Jean-Christian Jung, współzałożyciel i dyrektor operacyjny firmy Tarform.

Zapotrzebowanie na innowacje w transporcie miejskim

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2018 roku w Unii Europejskiej zarejestrowano 564 850 motocykli, jak wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Motocykli, co przekłada się na wzrost o 7,2 % w porównaniu z porównywalnym okresem 2017 roku. Firma Tarform rozpoczęła trzyletnie studium wykonalności, z którego wynika, że rynek jest gotowy na rozwiązania zaproponowane przez szwedzkiego producenta. Nagła popularność elektrycznych rowerów, deskorolek i hulajnóg, połączona z coraz ostrzejszymi przepisami dotyczącymi korzystania z pojazdów wyposażonych w silniki spalinowe na terenach zabudowanych przekładają się na oczekiwania społeczeństwa w zakresie innowacyjnych rozwiązań.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Niestety, poruszanie się na tradycyjnych motocyklach wiąże się z wieloma zagrożeniami, w tym przede wszystkim wypadkami. Jedną z najpowszechniejszych groźnych sytuacji są wypadki spowodowane przez samochody wjeżdżające w motocykle od tyłu, jak wynika z danych przedstawionych w sprawozdaniu z badania „Motorcycle Safety and Accidents in Europe” (Bezpieczeństwo motocykli i wypadki motocyklowe w Europie) opublikowanego przez Federację Europejskich Stowarzyszeń Motocyklistów. Z badania przeprowadzonego przez Federację wynika, że wypadki są również często powodowane przez motocyklistów, którzy nie utrzymują wystarczającej odległości od pojazdów wokół nich. „Oczywiście dołożyliśmy wszelkich starań, by zapewnić bezpieczeństwo motocyklistów korzystających z naszych pojazdów”, mówi Kravtchouk. Zespół skupiony wokół projektu DAICY prowadzi testy zintegrowanej platformy technologicznej, która uczy się na podstawie gromadzonych danych. Platforma wykorzystuje technologie haptyczne w celu ostrzegania motocyklistów przed ruchem w martwych polach. „Przetestowaliśmy nasz system w kontrolowanych warunkach, a testujący go motocykliści uznali, że czują się bezpieczniej”, dodaje. Obecnie firma Tarform skupia się na dalszym rozwoju platformy wykrywania ruchu w martwych polach. „Unia Europejska pomogła nam w rozpoczęciu tego projektu i postawieniu pierwszych kroków na drodze do wprowadzenia gotowego produktu na rynek. Teraz musimy skupić się na inwestycjach w technologię i realizacji naszego planu”, twierdzi Jung.

Słowa kluczowe

DAICY, motocykle, motocykliści, pojazd elektryczny, martwe pole, system wykrywania, bezpieczeństwo, motocykl elektryczny, zrównoważona produkcja, Tarform

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania