European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2023-04-17

Article available in the following languages:

Czy COVID-19 można usłyszeć? Nowa aplikacja zidentyfikuje objawy choroby, analizując głos i kaszel

Zespół naukowców opracował aplikację mobilną, która na podstawie głosu i kaszlu użytkownika ocenia, czy jest on zarażony nowym koronawirusem.

Zdrowie icon Zdrowie

W ramach nieustannych wysiłków w walce z pandemią COVID-19 grupa finansowanych przez UE naukowców stworzyła aplikację na telefony komórkowe, która zbiera dane mające pomóc w zdiagnozowaniu tej choroby. Aplikacja posłuży naukowcom do stworzenia algorytmów uczenia maszynowego, które na podstawie głosu, kaszlu i oddechu użytkownika będą automatycznie określać, czy jest on chory na COVID-19. „Musimy się jeszcze wiele dowiedzieć o tym wirusie i chorobie, którą wywołuje, a w obliczu obecnej pandemii im więcej wiarygodnych informacji mamy do dyspozycji, tym lepiej”, mówi prof. Cecilia Mascolo z Uniwersytetu w Cambridge, koordynatorka projektu EAR. Cytowana w komunikacie prasowym swojej uczelni badaczka dodaje: „Z rozmów z lekarzami wynika, że jednym z najczęstszych objawów, które zauważają u pacjentów z wirusem jest łapanie powietrza w czasie mówienia, suchy kaszel i przerywany oddech”. Prof. Mascolo dodaje także: „Istnieje bardzo niewiele zbiorów danych z zarejestrowanym dźwiękiem oddychania, więc by uzyskać lepsze algorytmy, które pozwolą na wczesne wykrywanie, potrzebujemy jak największej liczby próbek od tylu uczestników, ilu tylko uda się zebrać. Jeśli nawet nie uzyskamy wielu pozytywnych wyników na obecność koronawirusa, wciąż będziemy mogli odkryć powiązania z innymi schorzeniami”. Oprócz próbek głosu, oddechu i kaszlu aplikacja gromadzi również podstawowe dane demograficzne i medyczne użytkowników, a także informacje o tym, czy uzyskali kiedykolwiek pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Aplikacja będzie dostępna w kilku językach. W komunikacie prasowym Uniwersytetu w Cambridge czytamy również: „Po wstępnym przeanalizowaniu danych zebranych przez aplikację, zespół udostępni je innym badaczom. Taki zestaw danych może pomóc w zrozumieniu przebiegu choroby lub głębszego związku między powikłaniami oddechowymi a historią chorób pacjenta”.

Dźwięki ludzkiego ciała

W komunikacie prasowym Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) prof. Mascolo wyjaśnia, w jaki sposób za pomocą sztucznej inteligencji systemy mogą skutecznie i efektywnie rejestrować dźwięki ludzkiego ciała i pozwolić na wczesne diagnozowanie różnych chorób. Anomalie w brzmieniu bicia serca, westchnienia, zmiany sposobu oddychania czy głosu wskazują na istnienie choroby, przez co stanowią cenne źródło informacji medycznych”. Badaczka zaznacza, że zespół skupia się na zoptymalizowaniu technologii dźwiękowych w urządzeniach mobilnych, tak by mogły analizować początek i rozwój chorób układu oddechowego i układu krążenia, „co z dużym prawdopodobieństwem może pozwolić na masowe i tańsze diagnozowanie”. Projekt EAR (Audio-based Mobile Health Diagnostics), który częściowo wspierał prace nad nową aplikacją, potrwa do września 2024 roku. Zgodnie z informacją w serwisie CORDIS modele dźwiękowe mają za zadanie „zmaksymalizować wykorzystanie lokalnych zasobów sprzętowych i zoptymalizować pobór mocy oraz dokładność w analizie próbek dźwiękowych zbieranych zarówno w czasie niemal rzeczywistym, jak i wybiórczo”. Więcej informacji: projekt EAR

Słowa kluczowe

EAR, koronawirus, COVID-19, kaszel, głos, m-zdrowie

Powiązane artykuły