Skip to main content
European Commission logo print header

Secured Collaboration Platform for Law Enforcement and First Responders

Article Category

Article available in the following languages:

Dzięki aplikacji na smartfony nie ma potrzeby korzystania z krótkofalówek

Wydajna aplikacja na smartfony zapewnia bezpieczną komunikację pomiędzy służbami ratowniczymi a pracownikami ochrony. Umożliwia ona zespołom pracującym na miejscu pobieranie zdjęć, materiałów wideo i ważnych danych potrzebnych do oceny dynamicznej sytuacji.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Bezpieczeństwo icon Bezpieczeństwo

Gdy personel odpowiadający na wezwanie przybywa na miejsce zdarzenia, zwykle komunikuje się z innymi członkami zespołu i centrum dowodzenia za pomocą krótkofalówek. Jednak ich zasięg i funkcje są ograniczone. W ramach finansowanego ze środków UE projektu CoP1stRespond stworzono inteligentny i wysoce funkcjonalny system łączności oparty na dostępnych telefonach i sieciach komórkowych. Może on zastąpić krótkofalówki i pozwolić personelowi pierwszej linii na odbieranie i bezpieczne przekazywanie obrazów, co jest niemożliwe za pośrednictwem krótkofalówek. Platforma CoP1stRespond wykorzystuje zaawansowane szyfrowanie i protokoły wymiany danych w celu zintegrowania kamer, odbiorników GPS i urządzeń Internetu rzeczy (IoT), do których będzie można uzyskać dostęp w czasie rzeczywistym za pośrednictwem dowolnego smartfona opartego na systemie Android lub iOS. „Jest to system, który wykorzystuje urządzenia osobiste jego użytkowników, a przy tym jest bezpieczny”, mówi Dan Peleg, dyrektor generalny i współzałożyciel GlobeKeeper Tech, firmy z Tel Awiwu, która opracowała system. „Pierwsze zespoły będące w drodze na miejsce zdarzenia, będą mogły zapoznać się z relacjami wideo za pośrednictwem swoich telefonów komórkowych, więc będą wiedzieć czego się spodziewać”, dodaje Peleg. Komunikacja głosowa za pośrednictwem systemu jest tak łatwa, jak przy użyciu walkie-talkie. „Obsługuje funkcję push-to-talk (PTT), a także otwartą linię. Naciska się przycisk na ekranie smartfona, a następnie zaczyna mówić. A kiedy przestaje się mówić, kończy się nadawanie”, wyjaśnia Peleg. „Komunikaty zostają przekazywane dopiero po naciśnięciu przycisku rozmowy w aplikacji. To redukuje szum i zamęt w sieci”. Każdy może podsłuchiwać komunikacji radiowej przez krótkofalówki. Odwrotnie jest w przypadku szyfrowanego, inteligentnego systemu. „Zapewnienie bezpieczeństwa platformy działającej w czasie rzeczywistym jest nie lada wyzwaniem. Potrzebny jest kompromis, ponieważ szyfrowanie wymaga większej przepustowości”, zauważa Peleg.

Rozszerzanie funkcji

Na początku projektu firma stworzyła aplikację w wersji MVP (ang. minimum viable product). „Ale dzięki badaniom i postępom byliśmy w stanie zintegrować więcej urządzeń, takich jak aparaty fotograficzne, radia Bluetooth i słuchawki oraz inne używane obecnie narzędzia”, wyjaśnia Peleg. „Istnieją setki tysięcy modeli kamer, a my musimy znaleźć te, które są najczęściej używane i wybrać najpopularniejsze protokoły służące do ich integracji. Musieliśmy pokonać wiele barier technicznych, aby umożliwić przesyłanie wideo do telefonów komórkowych przez drony i kamery osobiste”, dodaje. „Sieci telefonii komórkowej 5G jeszcze bardziej rozszerzą możliwości smartfonów i umożliwią szybsze przesyłanie większych ilości danych. Umożliwią też jednoczesne połączenie większej ilości urządzeń takich jak czujniki i inne inteligentne urządzenia”, zauważa Peleg.

Testowanie i wprowadzanie na rynek

System został przetestowany w Europie we współpracy z międzyrządową agencją nadzoru jako partnerem projektowym. „Czasami w jednej operacji brało udział sześć różnych agencji i wszystko musiało być udostępnione w ciągu 1–2 godzin”, mówi Peleg, odnosząc się do różnych protokołów oraz procedur krajowych i agencyjnych, które musiały zostać zintegrowane w ramach jednej platformy. „Nie można było tego zrobić przy użyciu żadnego dostępnego oprogramowania. To był istotny problem, który musieliśmy rozwiązać”. Finansowanie projektu umożliwiło także zbadanie perspektyw rynkowych, dzięki czemu firma pozyskała kilkunastu nowych partnerów w Europie i Azji. Teraz chce rozszerzyć swój rynek docelowy, dodając usługę śledzenia lokalizacji wewnątrz budynków. „Obecnie platforma jest oparta na lokalizacji za pomocą GPS i używana głównie na zewnątrz. Umożliwia też lokalizację wewnątrz budynku, dzięki czemu użytkownik wie dokładnie, w którym pokoju lub na którym piętrze dzieje się akcja”, zauważa Peleg.

Słowa kluczowe

CoP1stRespond, ratunkowa, komunikacja, bezpieczeństwo, smartfon, szyfrowanie, telefon komórkowy, kamera osobista, aparat fotograficzny, 5G, drony, IoT, krótkofalówka

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania