European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

AI that composes complex instrumental music for movies, games, advertising and other types of digital media

Article Category

Article available in the following languages:

Kompozytor SI tworzy muzykę do gier komputerowych

Sztuczna inteligencja ma coraz większy wpływ na nasze codzienne życie, ale ludzie ciągle mają przewagę, gdy przychodzi do procesów twórczych. Prawda? Narzędzie do komponowania AIVA stawia to stwierdzenie pod dużym znakiem zapytania.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Postępy w rozwoju sztucznej inteligencji (SI) są często reklamowane hasłami o ułatwieniu ludziom życia, podniesieniu naszego bezpieczeństwa i zwiększaniu wydajności. Tak rozumiana SI zdaje się nieść obietnicę przekształcenia wielu aspektów codziennego życia – począwszy od sposobu docierania do pracy, a na formach rozrywki skończywszy. Finansowany ze środków UE projekt AIVA pozwolił opracować narzędzie do komponowania muzyki wykorzystujące SI, tak zwany „silnik muzyczny”, który można wprowadzić do istniejących na rynku gier komputerowych. Narzędzie to generuje muzykę przygotowywaną z uwzględnieniem tego, co dzieje się w grze, uatrakcyjniając w ten unikalny sposób rozgrywkę. AIVA jest pierwszym „wirtualnym artystą” uznanym przez SACEM – francuskie stowarzyszenie zawodowe zajmujące się ochroną praw autorskich twórców oryginalnej muzyki i przyznawaniem im tantiem. Jest także pierwszym kompozytorem SI, który uzyskał wynagrodzenie za skomponowanie utworu z okazji obchodów święta narodowego w Luksemburgu oraz hymnu dla Dubaju, które to utwory zostały wykonane w 2017 roku. Pierre Barreau, koordynator projektu AIVA i dyrektor generalny firmy AIVA mówi: „Najmilej wspominam dzień, w którym nagrywaliśmy utwór skomponowany przez AIVĘ w legendarnym studio nagraniowym Newman Scoring Stage w Los Angeles. Finansowanie ze środków UE pozwoliło zespołowi przeprowadzić studium wykonalności, rozpocząć rozmowy z twórcami gier, zebrać i przeanalizować dane rynkowe oraz prześledzić dane analityczne dotyczące użycia istniejącego produktu z myślą o przyszłym jego rozwoju.

Algorytm akustyczny

Układanie oryginalnych ścieżek dźwiękowych na potrzeby treści rozrywkowych często bazuje na metodach produkcji opracowanych ponad 100 lat temu, sięgających początków filmu i radia. Kompozytorzy, aranżerzy, orkiestratorzy, muzycy, inżynierowie dźwięku, dyrektorzy muzyczni i wydawcy pracują nad przygotowaniem ścieżki dźwiękowej. Może to trwać nawet sześć miesięcy i kosztować do 500 000 euro. I choć tak przygotowana muzyka jest wysokiej jakości, nie odpowiada ona potrzebom szybko zmieniającego się środka przekazu, jaki można znaleźć na rynku gier komputerowych. Firma AIVA stworzyła system SI, który korzysta z uczenia maszynowego, aby się szkolić. System używa w tym celu ponad 30 000 klasycznych kompozycji autorstwa największych kompozytorów. Algorytmy SI wyszukują w kompozycjach wzorce, a następnie stosują szereg zasad matematycznych przygotowanych z myślą o tworzeniu własnych kompozycji. Taka metoda ma wiele zalet. Przede wszystkim jest szybka i skalowalna. Ponieważ wygenerowanie jednego utworu zajmuje zaledwie kilka sekund, użytkownicy mogą bardzo szybko tworzyć kolejne ścieżki. Metoda ta jest także tania, co stanowi ciekawą ofertę dla twórców gier niezależnych, którzy dysponują zazwyczaj niewielkim lub minimalnym budżetem. System AIVA oferuje usługi w różnym zakresie cenowym, dostosowanym do budżetu klienta. Barreau wyjaśnia: „Nasz wirtualny kompozytor potrafi tworzyć muzykę pełną emocji, a ponieważ algorytm reaguje na to, co dzieje się w grze, tak przygotowana ścieżka dźwiękowa ma bardzo spersonalizowany charakter”. Wersja beta systemu AIVA daje zalogowanym użytkownikom dostęp do prywatnego konta, na którym mogą tworzyć własną muzykę i zapisywać ją w postaci cyfrowej, w plikach MIDI. Tak przygotowane utwory można odtwarzać za pomocą cyfrowej stacji roboczej AIVA’s Digital Audio Workstation lub programu do zapisu nutowego Notation Program. W zależności od wykupionego pakietu wartość intelektualna utworu pozostaje albo przy użytkowniku, albo przy systemie AIVA.

Większa kreatywność

„Nasze rozwiązanie spotkało się z pozytywnym odbiorem. Będziemy dalej rozbudowywać nasz produkt, odpowiadając na zapotrzebowanie klientów. Mamy zamiar zaproponować nowe metody integracji systemu AIVA z dziełami twórców”, dodaje Barreau. „Wierzymy, że zaawansowane algorytmy wykorzystywane do celów artystycznych będą stymulować ludzi do większej kreatywności”. Obecnie rozwój systemu jest skupiony na podniesieniu jakości utworów tworzonych przez AIVĘ oraz zwiększeniu ich różnorodności. Wiąże się to z rozszerzeniem wachlarza dostępnych podgatunków o takie, jak synthwave czy hip-hop, a także o wprowadzenie funkcji tworzenia muzyki dopasowanej do preferencji użytkownika w oparciu o jego wcześniejsze wybory.

Słowa kluczowe

AIVA, SI, uczenie maszynowe, kompozycje, muzyka, gry, algorytm, sztuczna inteligencja, MIDI, ścieżki

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania