Urządzenie umożliwiające powolne uwalnianie substancji pomoże w leczeniu chorób oka
Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem to choroba oczu powodująca utratę ostrości widzenia centralnego. Choroba atakuje część oka zwaną plamką żółtą, znajdującą się w środku siatkówki. Istnieją dwa typy choroby: typ suchy i rzadziej występujący typ wysiękowy. „Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem jest wiodącą przyczyną utraty wzroku u ludzi w wieku 50 lat i starszych”, wyjaśnia koordynator projektu BlueDot, Ron Hadani, dyrektor ds. rozwoju biznesowego w izraelskiej firmie MicroSert. „Choć schorzenie nie powoduje całkowitej ślepoty, utrata widzenia centralnego sprawia, że trudniej jest prowadzić samochód, rozpoznawać twarze, a także wykonywać czynności wymagające dobrego wzroku, takie jak gotowanie czy naprawianie sprzętów w domu”. Przewiduje się, że liczba osób cierpiących na zwyrodnienie plamki żółtej będzie do końca 2020 roku wynosić 196 milionów, zaś do 2040 roku wzrośnie do 288 milionów. Obecnie najpowszechniejszym i najskuteczniejszym klinicznym sposobem leczenia typu wysiękowego jest terapia oparta na hamowaniu czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego VEGF (ang. vascular endothelial growth factor), która zapobiega rozrostowi naczyń krwionośnych pod siatkówką. Terapia polega na wprowadzeniu igły strzykawki bezpośrednio do oka i bezpośrednim wstrzyknięciu terapeutycznego leku anty-VEGF. Mimo że technika ta jest inwazyjna, umożliwia relatywnie przewidywalne podawanie leku. Jednakże z metodą tą wiążą się pewne powikłania, w tym stan zapalny oraz ciśnienie śródgałkowe, które mogą prowadzić do jaskry. Dodatkowo pacjenci wymagają podawania powtarzalnych, comiesięcznych zastrzyków, ponieważ naturalne mechanizmy ochronne oka usuwają z niego lekarstwo. Oznacza to, że potrzebne są nam leki o dużych cząsteczkach, które dłużej pozostaną w gałce ocznej.
Innowacyjne implanty
Izraelski start-up MicroSert opracował innowacyjne rozwiązanie tych problemów – wszczepiane urządzenie przypominające zbiornik z funkcją ponownego napełniania, które umożliwia długotrwałe uwalnianie leku. Urządzenie to, zwane BlueDOT, można wszczepić bez konieczności robienia nacięcia. Można je też skonfigurować tak, by odpowiadało profilom poszczególnych pacjentów. „Chodzi nam o wyeliminowanie wielu skutków ubocznych i ograniczeń związanych z zastrzykami, a także o ograniczenie liczby zabiegów, których wymagają pacjenci ze zwyrodnieniem”, stwierdza Hadani. „Można to osiągnąć, utrzymując stałe, terapeutycznie istotne stężenie leku w oku przez wydłużony okres czasu”. W ciągu dwóch lat od implantacji personel medyczny może zdecydować o wydłużeniu leczenia i ponownym napełnieniu implantu. Finansowany ze środków UE projekt BlueDot umożliwił firmie sprawdzenie specyfikacji produktu ostatecznego w celu sporządzenia solidnego planu rozwoju biznesowego jeszcze przed wprowadzeniem produktu na rynek. Przeprowadzono też pełną analizę technicznego potencjału innowacji BlueDOT.
Elastyczne rozwiązanie terapeutyczne
Firma MicroSert nawiązała ścisłą współpracę z firmami farmaceutycznymi, aby dopilnować, by urządzenie BlueDOT było dostrojone do każdego określonego leku i dostosowane do pożądanego profilu uwalniania. „Opracowaliśmy »ścieżkę« pozwalającą na dostarczanie wielu typów leku bezpośrednio do miejsca wymagającego leczenia”, dodaje Hadani. „Oznacza to, że nasze urządzenie będzie w stanie podawać wiele różnych leków stosowanych przy różnych chorobach oczu, nie tylko zwyrodnieniu plamki żółtej związanym z wiekiem”. Na dłuższą metę Hadani uważa, że BlueDOT zastąpi stosowane obecnie comiesięczne zastrzyki do gałki ocznej i stanie się nowym standardem opieki okulistycznej. „Technika ta w ogromnym stopniu poprawi jakość życia pacjentów, pozwalając im na bardziej niezależne życie. Z kolei w przypadku okulistów oznacza to, że będą mieli czas na wykonywanie innych zabiegów”, stwierdza Hadani. Firma MicroSert spodziewa się uzyskać przychody przekraczające 100 milionów euro w 5 lat po wprowadzeniu produktu na rynek. Innowacyjna technologia firmy zyskała już zainteresowanie trzech głównych firm farmaceutycznych.
Słowa kluczowe
BlueDot, MicroSert, zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, oko, dotyczący plamki żółtej, siatkówka, stan zapalny, leki, lek, zastrzyk, okulistyczny