Skip to main content

Next Generation refrigeration Technology based on vacuum rapid cooling

Article Category

Article available in the folowing languages:

Zrównoważony sposób na utrzymanie chłodu

Obecna technologia chłodnicza zestarzała się i stała nieefektywna. Dlatego jedna z firm opracowała bardziej wydajne i ekologiczne rozwiązanie oparte na chłodzeniu próżniowym.

Technologie przemysłowe

Przez ostatnie 200 lat prawie każda lodówka, zamrażarka, dom i budynek były chłodzone za pomocą sprężarkowych układów chłodniczych. Sprężarkowe układy chłodnicze przeszły długą drogę od początku istnienia branży chłodniczej, ale większość wprowadzonych ulepszeń miała na celu zwiększenie opłacalności technologii, a niewiele uwagi poświęcono efektywności środowiskowej. „Sprężarkowe układy chłodnicze cieszą się złą sławą nie tylko ze względu na niską szybkość chłodzenia, ale także na emisje ogromnych ilości szkodliwych gazów do atmosfery”, mówi Amir Wasily, dyrektor generalny i współzałożyciel węgierskiej firmy V-Chiller zajmującej się technologiami chłodniczymi. „Obecnie temperatury na świecie stale rosną, dlatego jest to po prostu nie do przyjęcia”. Firma V-Chiller, kierowana potrzebą opracowania zrównoważonego sposobu utrzymania chłodu, stworzyła nową technologię chłodzenia opartą na chłodzeniu próżniowym. To pierwszy na świecie system szybkiego chłodzenia, chłodzący do 20 razy szybciej niż sprężarkowe układy chłodnicze. Jest on również całkowicie przyjazny dla środowiska, posiada zerowy potencjał niszczenia warstwy ozonowej (ODP) oraz zerowy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego. A to wszystko przy kosztach porównywalnych w stosunku do sprężarkowych układów chłodniczych. Obecnie, dzięki wsparciu z funduszy unijnych, firma jest gotowa wprowadzić tę zrównoważoną technologię chłodzenia na rynek globalny.

Zwiększanie wydajności i szybkości

Głównym celem projektu UE było zwiększenie wydajności technologii i przyspieszenie jej rozwoju na większą skalę. W tym celu badacze sprawdzili opłacalność i wykonalność techniczną nowej technologii chłodzenia. Podczas demonstracji zespół projektu pokazał, w jaki sposób V-Chiller umożliwia firmom bardziej wydajne i szybsze chłodzenie w sposób całkowicie przyjazny dla środowiska. „Projekt udowodnił, że obecna technologia chłodzenia stała się przestarzała i nieefektywna”, wyjaśnia Peter Wasily, dyrektor finansowy i współzałożyciel firmy V-Chiller. „Istnieje wyraźna potrzeba wdrożenia bardziej wydajnego, przyjaznego dla środowiska rozwiązania, a wiele dużych korporacji zwróciło się już do nas, aby dowiedzieć się więcej o naszym innowacyjnym systemie szybkiego chłodzenia”. Peter Wasily mówi, że jednym z kluczowych osiągnięć projektu było uzyskanie współczynnika efektywności (COP), podstawowego wskaźnika sprawności urządzeń chłodniczych i pomp ciepła, równego 2. „To przełom, z którego jesteśmy szczególnie dumni”, dodaje badacz. „Jesteśmy jedną z niewielu firm w branży technologii chłodniczych, którym udało się przekroczyć barierę COP1”.

Nowa definicja chłodzenia

Firma V-Chiller rozpoczęła rewolucję w dziedzinie chłodzenia. W miarę upowszechnienia technologii, czas chłodzenia zostanie skrócony z kliku godzin do zaledwie paru minut. W ten sposób zmniejszy się ilość odpadów żywnościowych, logistyka łańcucha chłodniczego stanie się bardziej wydajna, a chłodzenie przestanie mieć negatywny wpływ na środowisko. „Już na początku obiecaliśmy, że nasza technologia będzie całkowicie przyjazna dla środowiska, bezdyskusyjnie”, podsumowuje Amir. „Ta decyzja nie zawsze ułatwiała nam pracę nad chłodziarką V-Chiller, ale ostatecznie dotrzymaliśmy danego słowa”. Firma, we współpracy z dużym producentem napojów, prowadzi obecnie program pilotażowy, mający na celu ocenę możliwości wykorzystania technologii szybkiego chłodzenia w sektorze napojów bezalkoholowych. Jeśli wyniki będą pozytywne, duże, stale pracujące chłodziarki używane w supermarketach mogą wkrótce zostać zastąpione rozwiązaniem opartym na chłodziarce V-Chiller, która szybko schłodzi napoje w punkcie sprzedaży tuż przed wydaniem go klientowi.

Słowa kluczowe

V-Chiller, chłodzenie, technologia chłodzenia, chłodzenie próżniowe, sprężarkowe układy chłodnicze, VCRS, globalne ocieplenie, logistyka łańcucha chłodniczego

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania