Skip to main content
European Commission logo print header

An innovative, thin and quick-to-install prefabricated Prefabricated ‘click-in’ underfloor heating system capable to be installed directly on the existing floor and connectable to the radiator system.

Article Category

Article available in the following languages:

Gorąca innowacja na rynku ogrzewania podłogowego

Nowa koncepcja ogrzewania podłogowego, oferująca szybki montaż i minimalną ingerencję w konstrukcję, z pewnością zadowoli zarówno specjalistów z branży budowlanej, jak i właścicieli domów.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Ogrzewanie i chłodzenie budynków mieszkalnych i obiektów przemysłowych odpowiada za połowę zużycia energii w Unii Europejskiej. Przeciętne gospodarstwo domowe przeznacza 79 % zużywanej energii na ogrzewanie i podgrzewanie wody. Coraz większa świadomość wpływu na środowisko oraz kosztów związanych z tym stanem rzeczy skłoniła przedstawicieli branży budowlanej, architektów oraz właścicieli domów do poszukiwania bardziej efektywnych energetycznie sposobów ogrzewania budynków. W ostatnich latach popularność zyskuje ogrzewanie podłogowe, które stało się jednym z rozwiązań tego problemu. „Zwiększanie powierzchni oddawania ciepła oznacza możliwość ogrzewania przy pomocy niższej temperatury”, wyjaśnia koordynator projektu Fausto Bocciolone, dyrektor techniczny włoskiej firmy HEATILE (witryna internetowa w języku włoskim). „Najlepszą powierzchnią, którą można wykorzystać w tym celu, jest podłoga”. Ogrzewanie pomieszczeń przy pomocy rozwiązań zapewniających niższe temperatury przekłada się na zmniejszenie emisji oraz mniejsze rachunki za energię. Z kolei z punktu widzenia projektowania, ogrzewanie podłogowe pozwala architektom zrezygnować z grzejników i zwiększyć dostępną przestrzeń.

Nowe spojrzenie na ogrzewanie podłogowe

Jedną z głównych wad takiego rozwiązania jest jednak fakt, że jego montaż i konserwacja nie są proste i wymagają dużych ingerencji w konstrukcję. Aby dostać się do ogrzewania podłogowego, konieczne jest usunięcie podłogi i istniejących urządzeń grzewczych, a następnie położenie nowych rur i wykonanie wylewki betonowej. Cały proces wiąże się z wysokimi kosztami, a zakres prac może zniechęcać potencjalnych klientów. Uczestnicy finansowanego przez Unię Europejską projektu HEATILE, koordynowanego przez szwajcarską firmę KEOKI, postanowili wprowadzić na rynek system ogrzewania podłogowego rozwiązujący te problemy. Opracowane przez nich prefabrykowane i nadające się do powtórnego przetworzenia panele zostały zaprojektowane w sposób gwarantujący prostotę montażu. Ich konstrukcja wyklucza zarazem konieczność przeprowadzania wysoce inwazyjnych i drogich remontów oraz inwazyjnych prac wyburzeniowych. „Osiągnęliśmy to dzięki opracowaniu systemu ogrzewania podłogowego o najmniejszej grubości na świecie”, dodaje Bocciolone. „Nasze panele mają grubość zaledwie 13 mm, co wyróżnia nasze rozwiązanie na tle konkurencji, oferującej panele o grubości 25 mm lub większej. W praktyce oznacza to, że klienci mogą ułożyć nasze panele na istniejącej podłodze, bez konieczności skuwania jej przed montażem”. Sektor budowlany jest znany ze swojego niechętnego podejścia do zmian i nowych pomysłów. Z tego powodu jednym z głównych celów projektu była pomoc w przekonaniu architektów i wykonawców do korzyści płynących z nowej koncepcji ogrzewania. „To nowy sposób instalacji ogrzewania podłogowego”, twierdzi Bocciolone. „Nasze rozwiązanie nie wymaga zatrudniania hydraulików, murarzy i tynkarzy do remontu domu – cała ta praca została wykonana w fabryce”. Instalatorom pozostaje wyłącznie zamontować panele w docelowym miejscu. Oznacza to, że cały montaż może zająć teraz kilka godzin zamiast kilku dni. Przyspieszenie montażu ogrzewania podłogowego może pomóc sektorowi w osiągnięciu większej efektywności kosztowej. „Jesteśmy nową firmą, dlatego ten projekt był dla nas niezwykle ważny – przyczynił się bowiem do zwiększenia naszej widoczności i pozwolił nam zdobyć zaufanie profesjonalistów z branży budowlanej”, zauważa koordynator.

Nowe możliwości biznesowe

W ramach projektu zostały także przeprowadzone badania marketingowe, które pozwoliły przekonać firmę o dużym zainteresowaniu koncepcją opracowaną w ramach projektu HEATILE. Ich rezultaty przełożyły się na potencjalne nowe możliwości biznesowe. „Obecnie rozważamy rozszerzenie naszej koncepcji na bary i restauracje na świeżym powietrzu”, mówi Bocciolone. „Przeprowadziliśmy dotychczas projekt pilotażowy w jednym z barów w Mediolanie. Inni potencjalni klienci to salony spa i baseny, a także budynki przemysłowe, charakteryzujące się dużymi przestrzeniami wymagającymi ogrzewania”. Firma zamierza również przyjrzeć się bliżej możliwości opracowania paneli grzewczych obejmujących drewniane wykończenie podłogi. Takie rozwiązanie sprawi, że po montażu paneli nie będą konieczne żadne dodatkowe prace. Zespół opracowuje także modułowy system paneli grzewczych do instalacji na ścianach. „Udział w unijnym projekcie pozwolił nam na zbadanie potencjału każdego z tych sektorów”, dodaje. „Z punktu widzenia rozwoju i inżynierii wciąż mamy jeszcze wiele do zrobienia w każdym z obszarów. Właśnie dlatego wsparcie było niezwykle ważne”.

Słowa kluczowe

HEATILE, ogrzewanie, podłogowe, energia, przemysłowe, budownictwo, emisje, wyburzenie

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania