European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Maritime Integrated Surveillance Awareness

Article Category

Article available in the following languages:

Większe bezpieczeństwo europejskich mórz dzięki transgranicznej współpracy różnych organów i agencji

Zapewnianie bezpieczeństwa na wodach Europy wymaga współpracy wielu różnych podmiotów. Uczestnicy pewnej unijnej inicjatywy stworzyli zestaw narzędzi zwiększający dostępność informacji dotyczących mórz, a także możliwość ich nadzorowania.

Bezpieczeństwo icon Bezpieczeństwo

Jednym z głównych priorytetów UE w zakresie bezpieczeństwa jest zwalczanie zagrożeń. takich jak nielegalna migracja, przemyt ludzi, terroryzm morski i piractwo, a także przemyt broni i narkotyków. Walka z tymi zjawiskami prowadzona przez unijne i krajowe organy opiera się na danych z systemów nadzoru morskiego. Zwiększanie świadomości sytuacyjnej na morzach pozwoli stosownym służbom lepiej reagować na te zagrożenia. „Potrzebujemy mechanizmów inteligentnej korelacji, by z olbrzymich ilości niewykorzystanych i nieprzetworzonych danych dotyczących mórz uzyskiwać wartościowe informacje ”, wyjaśnia Francesco Cazzato, koordynator finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu MARISA. „Konieczne są zmiany w procesie udostępniania informacji, aby bardziej zacieśnić współpracę międzysektorową, usprawnić koordynację i zwiększyć interoperacyjność na szczeblu krajowym i unijnym – takie działania są najważniejsze, jeśli naszym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa mórz bez ponoszenia nadmiernych nakładów finansowych”.

Łączenie sił ponad granicami w celu zwalczania zagrożeń na morzu

Dzięki łączeniu, wykorzystywaniu i zestawianiu danych z wielu różnych źródeł, zespół skupiony wokół projektu MARISA skutecznie opracował, przetestował i zweryfikował zestaw narzędzi i usług zwiększających świadomość sytuacyjną dotyczącą mórz. Opracowane narzędzia łączą w sobie technologię syntezy danych, internetowy interfejs użytkownika oraz usługi sieciowe i związane z integracją. Zastosowanie nowego rozwiązania pozwala na szybsze wykrywanie nowych zdarzeń, podejmowanie bardziej świadomych decyzji i osiąganie konsensusu dotyczącego sytuacji. Dzięki temu nowe narzędzia przyczynią się do bezproblemowej współpracy pomiędzy organami i siłami interwencyjnymi na lądzie, na morzu oraz w powietrzu. Realizacja założeń projektu jest możliwa dzięki zestawowi metodologii i modułów umożliwiających łączenie zróżnicowanych jednorodnych i niejednorodnych danych, a także informacji z różnych źródeł, w tym z internetu i mediów społecznościowych. Jednocześnie nowe narzędzia oferują szereg rozwiązań opartych na wykorzystywaniu otwartego dostępu do dużych zbiorów danych z obszaru nadzoru morskiego. Co więcej, przyczyniają się one również do poszerzania wiedzy dzięki zaawansowanej korelacji olbrzymich ilości danych z różnych źródeł, takich jak czujniki optyczne, satelity czy radary. Partnerzy skupieni w ramach konsorcjum uwzględnili w narzędziach i powiązanych z nimi usługach wszystkie kwestie etyczne, moralne i związane z ochroną prywatności. Rozwiązanie zostało sprawdzone i przetestowane przez użytkowników końcowych z różnych krajów w ramach pięciu prób operacyjnych na Morzach Północnym, Balearskim, Jońskim i Egejskim, a także w Cieśninie Świętego Bonifacego.

Interoperacyjne systemy nadzoru morskiego

Rozwiązanie opracowane w ramach projektu MARISA wpisuje się w założenia strategii Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa morskiego oraz wspólnego mechanizmu wymiany informacji (CISE). Nowoczesne technologie powstałe w ramach projektu są całkowicie zgodne z modelami danych CISE, co oznacza, że zestaw narzędzi można bezproblemowo włączyć do systemu CISE. „W obecnej sytuacji, gdy rządy w UE muszą stawić czoła konieczności ograniczania wydatków i problemom budżetowym, potrzeba korzystania z tanich rozwiązań staje się ważniejsza niż kiedykolwiek”, zauważa Cazzato. Narzędzia opracowane w ramach projektu MARISA pozwalają na ograniczenie kosztów, ponieważ współdzielenie informacji prowadzi do zmniejszenia zjawiska powielania danych w wyniku korzystania z międzysektorowych źródeł informacji. Oprócz tego nowo opracowane narzędzia mogą mieć wpływ na kształtowanie i realizację polityki. „Udało nam się zdecydowanie pokazać, że nasz projekt stanowi kolejny krok w rozwoju nadzoru morskiego”, podkreśla Cazzato. „Rozwiązania opracowane w ramach inicjatywy MARISA umożliwia skuteczniejszą walkę z nielegalną imigracją i handlem ludźmi poprzez usprawnianie koordynacji i wymiany informacji pomiędzy organami nadzoru morskiego i służbami granicznymi poszczególnych państw UE”, podsumowuje Cazzato. Udostępnione usługi pozwolą na lepsze wykrywanie nielegalnych migrantów i handlu ludźmi, umożliwiając tym samym szybkie reagowanie oraz współpracę w zakresie działań poszukiwawczych i ratowniczych służbom, agencjom oraz Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej – Frontex, odpowiedzialnej za koordynację działań w zakresie ochrony granic.

Słowa kluczowe

MARISA, morski, zestaw narzędzi, granica, nadzór morski, świadomość sytuacyjna na morzach, morze, bezpieczeństwo, CISE

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania