European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Security of Explosives pan-European Specialists Network

Article Category

Article available in the following languages:

Zwiększanie ogólnego bezpieczeństwa materiałów wybuchowych

Finansowany ze środków UE projekt łączy specjalistów ds. materiałów wybuchowych w ogólnoeuropejską sieć, której zadaniem jest zaproponowanie rozwiązań w walce z terroryzmem i poważną przestępczością.

Bezpieczeństwo icon Bezpieczeństwo

Obecnie społeczeństwo zmaga się z licznymi zagrożeniami bezpieczeństwa, od przestępczości, terroryzmu i nielegalnego handlu po masowe sytuacje kryzysowe i klęski żywiołowe. Zagrożenia te mogą być wymierzone w obiekty fizyczne w różnych krajach lub występować w cyberprzestrzeni. Takie ataki mogą zagrażać fundamentom społeczeństwa. Dlatego też skoncentrowany na bezpieczeństwie materiałów wybuchowych, finansowany ze środków UE projekt EXERTER połączył 20 praktyków z 13 państw członkowskich UE, tworząc sieć specjalistów zajmujących się tym tematem Ma to na celu stawienie czoła wyzwaniom stojącym przed osobami zajmującymi się zawodowo bezpieczeństwem oraz uzyskać w ten sposób wyniki badań i wykorzystać je, a także ukierunkować wysiłki innowacyjne branży w celu zaspokojenia potrzeb w walce z terroryzmem i poważną przestępczością. „Specjaliści należą głównie do organów ścigania, a zebranie ich razem miało na celu dzielenie się informacjami na temat nowych osiągnięć, ale także zidentyfikowanie trudności i wyzwań oraz zaznaczenie sugestii dotyczących ulepszeń w tej dziedzinie, na przykład zmian w przepisach" — wyjaśnia Anneli Ehlerding, koordynatorka projektu.

Zapobieganie, wykrywanie, łagodzenie skutków i reagowanie

Zespół projektu EXERTER przyjrzał się problemom związanym z materiałami wybuchowymi z szerokiej perspektywy czasowej, od zapobiegania, wykrywania i łagodzenia skutków po reagowanie po incydencie. Zbadano również czynniki ludzkie, takie jak zrozumienie terrorysty lub agresora, oraz inne aspekty zwalczania terroryzmu i przestępczości zorganizowanej. „Zagrożenia wybuchowe są często powiązane z innymi działaniami, a potrzeby i sugestie związane z zagrożeniami wybuchowymi są często powiązane z kwestiami dotyczącymi na przykład narkotyków lub przestępstw finansowych i nie mogą być postrzegane jako odrębny temat” — dodaje Ehlerding. W każdym roku projektu EXERTER w jego ramach pracowano nad zestawem scenariuszy, takich jak „przestępcze wykorzystanie materiałów wybuchowych” oraz „materiały wybuchowe w systemach transportu publicznego”. „To świetny sposób na skupienie dyskusji każdego roku na nowych aspektach, innych technologiach i regulacjach oraz różnorodnych wyzwaniach. Scenariusze zostały wybrane przez praktyków biorących udział w projekcie, aby upewnić się, że są one istotne i ważne, ale w dyskusjach uczestniczyła szersza część sieci“ — podkreśla Ehlerding.

Udzielanie głosu społeczności

Szerokie zaangażowanie ze strony praktyków i innych członków sieci uwypukliło prawdziwą potrzebę tego typu społeczności — platformy, na której osoby te mogłyby się spotykać i dzielić doświadczeniami oraz wspólnie zabierać głos w kwestiach, pomysłach i zaleceniach. „Oprócz faktycznych wyników w zakresie obszarów zidentyfikowanych i podkreślonych w trakcie projektu, wspaniałym rezultatem projektu było obserwowanie, jak sieć rozwinęła się i zaczęła żyć samodzielnie; jak uczestnicy uczą się od siebie, dzielą się wiedzą i doświadczeniami oraz nawiązują nowe kontakty, pomagając sobie nawzajem i w ten sposób prowadząc do nowej współpracy” — podkreśla Ehlerding. Kolejnym kluczowym rezultatem projektu EXERTER są liczne rekomendacje, które zostały zgłoszone wewnątrz sieci. „Wdrożenie tych zaleceń zmniejszy na przykład ryzyko przemytu lub produkcji materiałów wybuchowych lub zwiększy skuteczność zabezpieczania dowodów i śledzenia sprawcy po wybuchu” — zauważa Ehlerding. W trakcie trwania projektu EXERTER sieć rozrosła się do ponad 300 interesariuszy. „Większość aktywnie uczestniczyła w warsztatach i konferencjach, a także brała udział w opracowaniu wyników. Rezultaty projektu nadal będą mieć wpływ na wiele zaleceń, przyszłych projektów oraz korekt regulacyjnych lub proceduralnych w całej Europie” — podsumowuje Ehlerding.

Słowa kluczowe

EXERTER, bezpieczeństwo materiałów wybuchowych, paneuropejska sieć, terroryzm, poważne przestępstwa

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania