Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

BugBox: Mass Rearing & Production Technology to Produce Protein Powder & Other Sub-Products from Edible Insects

Article Category

Article available in the following languages:

Technologia hodowli owadów, która ma przyspieszyć ich drogę na nasze stoły

Od proszku białkowego po burgery z insektów – wszystko to będzie można produkować wydajniej dzięki sprzętowi do masowej hodowli owadów.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Wzrost globalnej populacji nadwyręża dotychczasowe łańcuchy dostaw żywności, a rosnący popyt na mięso i nabiał prowadzi do nadmiernej konsumpcji i większego zapotrzebowania na ziemię, wodę i źródła energii. To wraz z rosnącym zaniepokojeniem negatywnym wpływem niektórych sektorów spożywczych na zmianę klimatu i globalne ocieplenie sprawia, że ludzie zaczynają zmieniać swoje zwyczaje żywieniowe. Owady są jednym z obiecujących alternatywnych źródeł substancji odżywczych, ponieważ zawierają duże ilości białka, a ich hodowla ma o wiele mniejszy wpływ na środowisko naturalne niż produkcja mięsa. Uczestnicy finansowanego przez UE projektu BUGBOX mają nadzieję, że staną się zarzewiem rewolucji, która wprowadzi owady do naszej diety. W ramach projektu BUGBOX opracowano reaktor do masowej hodowli jadalnych owadów, który jest prosty w obsłudze i skalowalny. „Reaktor BugBox jest środowiskiem zamkniętym, co zapobiega zakłóceniu procesu hodowli przez pojawienie się pasożytów i patogenów, a także uciecze owadów”, opowiada Erlend Sild, dyrektor generalny i założyciel estońskiej firmy BugBox Ltd. Obecnie owady hoduje się wyłącznie ręcznie. Z tego powodu produkcja białka bazującego na owadach nie jest efektywna ekonomicznie i trudno ją skalować. Prototyp reaktora hodowlanego firmy BugBox jest 200 razy wydajniejszy i ponad 10 razy tańszy od rozwiązań oferowanych przez konkurencję. „Za sprawą tego systemu każdy może otworzyć biznes oparty na hodowli owadów”, dodaje Sild, który jest też koordynatorem projektu BUGBOX.

Unikalne oprogramowanie

„System jest w pełni kontrolowany przez nasze oprogramowanie, a cały proces hodowli owadów może odbywać się bez udziału człowieka. Oprogramowanie zarządza temperaturą i wilgotnością reaktora, a pokarm i woda są dostarczane stosownie do gatunku i wieku owadów oraz wybranego cyklu hodowli”, tłumaczy Sild. Reaktor zaprogramowano tak, by sam się oczyszczał i usuwał wszystkie odchody, martwe owady i resztki pokarmu. Odpady te będą następnie automatycznie transportowane bezpośrednio do instalacji produkcyjnej, w której zostaną przekształcone w nawóz organiczny. Zespół zamierza sprzedawać tę instalację jako kolejny przyjazny dla środowiska produkt.

System dla wielu gatunków

Reaktor zaprojektowano tak, by nadawał się do hodowli wszystkich gatunków z rzędu prostoskrzydłych (Orthoptera), do którego należą świerszcze, koniki polne i szarańcze. Jak mówi Sild, o tym, że skupiono się na prostoskrzydłych, zdecydowały trzy czynniki. Po pierwsze zespół miał już szeroką wiedzę o hodowli tych owadów. Po drugie produkt końcowy może być sprzedawany i dystrybuowany na dwóch osobnych rynkach: jako pasza dla zwierząt i jako produkt spożywczy. Ostatnim argumentem było natomiast to, że zespół widzi duży potencjał rynkowy dla hodowli prostoskrzydłych w Azji i Afryce Subsaharyjskiej, ponieważ już teraz niektóre z gatunków z tego rzędu są naturalnym składnikiem diety w tych regionach. System ma wstępnie zaprogramowane podstawowe wymagania kilku najczęściej hodowanych gatunków. Dzięki temu hodowca owadów może po prostu wybrać odpowiedni program z różnymi fazami hodowli, hodowlą okresową i innymi dostosowanymi ustawieniami. W razie jakiegokolwiek błędu w cyklu rozwojowym operator natychmiast otrzymuje stosowne powiadomienie.

Rosnące zainteresowanie

Zespół zamierza zgodnie z planem dalej rozwijać oprogramowanie i platformę sprzętową produktu. Zdaniem jego członków pierwsza prototypowa instalacja produkcyjna powinna być gotowa do testów w przyszłym roku. „Zainteresowanie naszą technologią stało się ostatnio bardzo duże! Wzmacnia to w nas wiarę w nasze działania i zachęca do doskonalenia naszych rozwiązań”, deklaruje Sild.

Słowa kluczowe

BUGBOX, owad, jadalny, hodowla, reaktor, pozostałości, nawóz, białko

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania